Üniversitemizden Tıbbi Cihaz Projelerine Destek

Küçült Yazı Tipi Büyüt


Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi üyeleriyle yapılan toplantıda, tıbbi cihazlar ile ilgili projelere destek olma kararı alındı.

Tıbbi cihaz ihtiyaçlarının ülke içinde giderilerek tasarruf sağlanmasını amaçlayan karar hakkında açıklamada bulunan Üniversitemiz yönetimi, söz konusu kararın akademik personelleri proje üretmek konusunda teşvik edeceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığımızın da desteklediği söz konusu proje hakkında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, tıbbi cihazların genel olarak yurt dışından temin edildiğini, bunun da ciddi bir maliyete yol açtığını ifade etti. Ancak böylesi bir destekle ihtiyaç duyulan tıbbi cihazların ülke içinde üretilebilir hale getirilebileceğine dikkat çeken Rektörümüz ayrıca yeni ve yaratıcı fikirlerin de hayata geçirilebileceğinin altını çizdi. Proje destek koşullarının oldukça esnek olduğunu hatırlatan Rektörümüz başvuru için herhangi bir zaman sınırının olmadığını, isteyenlerin yıl boyunca başvuruda bulunabileceğini belirtti.

‘Kamu-özel sektör işbirliği artabilir’

Rektör Prof. Dr. Özölçer güdümlü proje fikirlerine önem verdiklerini söyleyerek, “tıbbi cihaz geliştirmeye yönelik projeler konusunda akademik personellerimiz bağımsız başvuruda bulunabilir. Ancak çok disiplinli çalışmaları önemseyen Üniversitemiz bu konuda da üniversite- kamu ve özel sektör işbirliğini desteklemektedir” dedi. Projelere verilecek bütçe desteği hakkında da konuşan Özölçer, akademisyenlerimizin bağımsız olarak başvurması halinde tamamen destekleneceğini, kamu kuruluşu ya da özel sektör işbirliği ile başvurması halinde ise desteğin bir kısmının üniversiteden bir kısmının da işbirlikçi kuruluştan karşılanacağını açıkladı. Özölçer, ayrıca böylesi bir desteğin tıbbi cihaz teknolojisindeki ilerlemelere katkı sağlayacağını ve meyvelerinin 2-3 yıl gibi kısa bir sürede toplanacağını belirtti.
 
 
 
 


Yayınlanma Tarihi : 24.06.2022 Sayfa Görüntülenme Sayısı : 523