Kampüste Sosyal Yaşam

Küçült Yazı Tipi Büyüt


BARINMA HİZMETLERİ

Öğrencilerimize konforlu ve güvenli yurtlarda barınma olanakları sunulmaktadır. Merkez Kampüste eğitim gören öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurt binalarında diğer birimlerde ise ilgili kampüslerde bulunan öğrenci yurtlarında barındırılmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü toplam 4014 öğrenciye barınma imkânı sağlamaktadır. Yurtlarda sıcak su, kahvaltı ve aperatif beslenme imkânları bulunmakta olup, çalışma salonları olması nedeniyle de öğrenciler rahat bir ortamda ders çalışabilmektedir. Üniversitemiz merkez kampüsü ile dış kampüslerimizde öğrencilerimize yemek verilebilecek kapasitede mutfak ve yemekhane tesisleri bulunmaktadır. Öğrenciye besin değerine göre 4 çeşit öğlen yemeği verilmekte, öğrencilerin ucuz, dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri amacıyla çıkarılan yemekler kalori hesabına dayandırılmaktadır.
BESLENME HİZMETLERİ

Üniversitemiz Farabi Kampüsü ile diğer kampüslerimizde öğrencilerimize yemek verilebilecek kapasitede mutfak ve yemekhane tesisleri bulunmaktadır. Öğrenciye besin değerine göre 4 çeşit öğlen yemeği verilmekte, öğrencilerin ucuz, dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri amacıyla çıkarılan yemekler kalori hesabına dayandırılmaktadır.

Ayrıca öğrencilerin ders dışı zamanlarında dinlenebilmeler için kantin işletmelerine de önem verilmiştir. Halen üniversite Farabi Kampüsü ve diğer kampüslerde saat 08:30-23:00 arasında açık tutulan kantinlerde hizmet verilmektedir. Kantinlerimiz Farabi Kampüsü Fen-Edebiyat Fakültesi ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi binalarında, diğer kampüslerimizde ise fakülte ve yüksekokulların binalarında bulunmaktadır.

BİLİŞİM HİZMETLERİ

Her geçen gün bilgi ve teknoloji anlamında kendini daha da ileriye taşıyan BEÜ Bilgi İşlem Dairesi, öğrencilerine çok daha iyi hizmet vermek için gayret sarf etmekte ve çağımızın en gelişmiş teknolojik imkanlarını BEÜ öğrencileri ve personeline sunmak için kendini sürekli yenilemektedir.

Öğrencilerimize bilgisayarlarının donanım ve yazılım teknik desteğini vermek, en hızlı ve en güvenli kablolu ve kablosuz internet hizmeti sunmak, her türlü bilişim alanında sorularına yanıt bulmak hizmetlerimizden sadece birkaçıdır.

ZBEÜ, gelişmiş teknolojik altyapısı ile öğrencilerine hızlı, sınırsız ve kesintisiz internet erişim hizmeti sunar. Öğrencilerimize tüm kampüslerimizde ücretsiz kablosuz internet imkanı sunulmaktadır. Ulakbim ile üniversitemiz arasında imzalanan Eduroam üyelik anlaşması çerçevesinde öğrencilerimiz, Radius tabanlı bir kimlik doğrulama altyapısı olan Eduroam üyesi olan Türkiye veya dünyanın herhangi bir yerindeki üniversitelere gitmeleri halinde, kablosuz internet hizmetini ücretsiz ve sınırsız olarak almaya devam edebilirler. Bunun için öğrencilerimizin kullanıcı adı ve şifreleri ile Eduroam ağına giriş yapmaları yeterlidir.
ENGELLİ ÖĞRENCİLERE SUNULAN İMKANLAR

• Tüm öğrencilerimize ve çalışanlarımıza yönelik “Engelsiz ZBEÜ” tanıtım broşürü hazırlanmıştır.

* Merkez Kampüste yeni yaptırılan 4 katlı yemekhane binasının girişine, yanları perde duvarlı engelli arabası geçiş köprüsü yaptırılmış ve yemekhanenin her katına engelli tuvaleti ve engelli lavabosu montajı yaptırılmıştır.

• Fen-Edebiyat Fakültesi yeni binasının girişine engelli köprüsü yaptırılmış, bina içerisine engelli tuvaleti ve lavabosu montajı yaptırılmıştır.

• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yeni binasının giriş ve çıkışlarına rampa yaptırılmış, bina içerisine engelli tuvaletleri montajı yaptırılmıştır.

* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde asansör yapımı tamamlanmıştır.

• Yapımına Mayıs ayında başlanan Uygulama Oteli inşaatında 3 adet engelli odası engelli rampaları, engelli tuvaletleri ve engelli lavaboları dahil ettirilmiştir.

Devrek Meslek Yüksekokulu eğitim binasına engelli rampası uygulanmıştır.Devrek Meslek Yüksekokulu Kapalı Spor salonu erişilebilir olarak hizmete açılacaktır.

Ereğli Eğitim Fakültesi’nde engelli araç park yeri uygulaması gerçekleştirilmiştir.

Elektrik-Elektronik Müh Fak. binası önünde (ZMYO eski binası) yüzey iyileştirilmeleri yapılmış baskı beton uygulaması yapılmıştır.

"Üniversitemize 2022 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri Verildi"

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) düzenlediği 2022 Engelsiz Üniversiteler Ödülleri sahiplerini buldu. Üniversitemiz mekanda erişilebilirlik dalında beş turuncu bayrak,bedensel engelli kategorisinde 2 engelsiz program nişanı ile ödüllendirildi.
Üniversitelerde engelsiz bir ekosistemin oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen 2022 Yılı Engelsiz Üniversiteler Ödülleri sahiplerini buldu. 114 üniversitenin başvurduğu ödüller, YÖK'te düzenlenen törenle YÖK Başkanı Erol Özvar 
tarafından açıklandı.

34 panelist tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarına göre 84 üniversite toplam 385 bayrak almaya hak kazandı. 2022 Engelsiz Üniversiteler Ödüllerinde üniversitemiz beş turuncu, iki mavi bayrak ile ödüllendirildi. 

Beş “Turuncu Bayrak”, İki “Engelsiz Program Nişanı” Ödülü

Devrek Meslek Yüksekokulu, Ereğli Eğitim Fakültesi, Gökçebey Mithat Mehmet Çanakçı Meslek Yüksekokulu, İlahiyat Fakültesi ve Sezai Karakoç Kültür Merkezi; açık, yarı açık ve kapalı alanların engelli bireylere yönelik düzenlenmesine için belli
bir düzeyde gayret gösteren üniversitelere verilen turuncu bayrak ödülüne layık görüldü. Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji ve Moleküler Biyolojive Genetik Bölümleri Bedensel engelli kategorisinde 2 engelsiz program nişanı ile ödüllendirildi.