Kampüste Sosyal Yaşam

Kampüste Sosyal Yaşam

Küçült Yazı Tipi Büyüt

KAMPÜSTE SOSYAL YAŞAM

SAĞLIK KÜLTÜR SPOR VE SOSYAL AKTİVİTELER

1-KÜLTÜR HİZMETLERİ

1.1. ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Üniversitemiz öğrencilerinin bilimsel, kültürel, sanatsal, sosyal ve sportif faaliyetler gerçekleştirerek, boş zamanlarını kendi kişisel gelişimleri ve toplum yararına olumlu değerlendirmeleri için Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Öğrenci Toplulukları Yönergesine göre faaliyet gösteren 133 öğrenci topluluğumuz bulunmaktadır.

Topluluk etkinlikleri foto

 

1.2 KONFERANS SALONLARI

 

12.1 Sezai Karakoç Kültür Merkezi

Salon Kapasitesi : 639

  

 

12.2 Tahir Karauğuz Konferans Salonu

Salon Kapasitesi : 1302- SPOR HİZMETLERİ

2.1. SPOR SALONLARI

Farabi Kampüsü Spor Tesisleri

Farabi Spor Salonu 550 kişi kapasiteli olup salon sporları aktiviteleri ve diğer spor aktivitelerine yönelik olarak öğrencilerimizin hizmetindedir. Ayrıca Farabi Kampüsümüzde Açık Spor Sahaları Tenis Kortu ve Halı Sahadan da öğrencilerimiz istifade etmektedirler.


2.2. ZBEÜ. YÜZME HAVUZU

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Kapalı Yarı Olimpik Yüzme Havuzu 26 Eylül 2016 tarihinde hizmete açılmıştır. Toplam 4500 m2' lik bir alanda kurulan tesis içerisinde bir adet yarı olimpik yüzme havuzu, bir adet fitness salonu ve bir adet egzersiz salonu bulunmaktadır. Yüzme havuzumuz öğrencilere, üniversitemiz ve kamu personeline, mezunlarımıza ve misafir kullanıcılarına hizmet vermektedir. Yüzme Havuzu, Uluslararası Yüzme Federasyonu FINA normlarına uygun, Yarı Olimpik standartlarda 6 kulvarlı, boyu 25 metre, en12,5 metre ve 2 metre derinliğinde 224 seyirci kapasiteli bir havuzdur. Bayan soyunma odasında 50 soyunma dolabı ve 4 duş, Bay soyunma odasında ise 60 soyunma dolabı ve 6 duş bulunmaktadır. 

Kapalı yüzme havuzu Pazartesi günleri dışında saat 10.00-21.00 arası hizmet vermektedir. Yüzme havuzunda tüm seanslar 1 saat 30 dakikadır. Tesisimizde bulunan Fitness salonu ise üniversitemiz öğrencisi, personeli ve diğer tüm kişilere açıktır. Fitness salonu bay ve bayan soyunma odalarında 23 adet dolap ve 6 adet duş bulunmaktadır. Salonumuz haftanın her günü hizmet vermektedir. 
3-SAĞLIK HİZMETLERİ

Üniversitemizde SKS. Daire Başkanlığına bağlı  olarak sağlık faaliyetleri Üniversitemiz Farabi Kampüsünde bulunan Mediko-Sosyal Hizmetleri biriminde yerine getirilmekte olup burada sağlık hizmetlerinden Öğrenci, personel ve personel yakınlarına hizmet sunulmaktadır.4-BESLENME HİZMETLERİ

Üniversitemiz Farabi Kampüsü ile diğer kampüslerimizde öğrencilerimize yemek verilebilecek kapasitede mutfak ve yemekhane tesisleri bulunmaktadır. Öğrenciye besin değerine göre 4 çeşit öğlen yemeği verilmekte, öğrencilerin ucuz, dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri amacıyla çıkarılan yemekler kalori hesabına dayandırılmaktadır.

Ayrıca öğrencilerin ders dışı zamanlarında dinlenebilmeler için kantin işletmelerine de önem verilmiştir. Halen üniversite Farabi Kampüsü ve diğer kampüslerde saat 08:30-23:00 arasında açık tutulan kantinlerde hizmet verilmektedir. Kantinlerimiz Farabi Kampüsü Fen Fakültesi ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi binalarında, diğer kampüslerimizde ise fakülte ve yüksekokulların binalarında bulunmaktadır.
ENGELLİ ÖĞRENCİLERE SUNULAN İMKÂNLAR

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi 20.06.2006 tarih ve 26204 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği’ uyarınca 2010-2011 eğitim öğretim yılında faaliyetlerine başlamıştır. 14/2/2014 tarihli ve 28913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Engelliler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği uyarınca faaliyetlerini sürdürmektedir.  Birimimize https://engelsiz.beun.edu.tr/ (erişim tarihi: 13/07/2023). web adresinden erişim sağlanmaktadır. 

Üniversitemizde Engelli Hizmet Birimleri

  • Engelli Öğrenci Birimi /SKS Binası 2. Kat
  • Mediko-Sosyal Birimi / Farabi Kampüsü
  • Prof.Dr.Durmuş GÜNAY Kütüphanesi / Gör-İşit Salonu
  • Ereğli Eğitim Fakültesi / Kütüphane Gör-İşit alanı

Üniversitemiz engeli olan olmayan tüm öğrencilerimiz için bütünleşik ortamlarda eğitim öğretim hizmeti sunmakta ve onları tüm eğitim öğretim süreçlerinde öğretim hayatları boyunca desteklemektedir.

Eğitim öğretim hayatı bittikten sonra da iyi örnekler olarak başarılarını takdir ediyoruz. Öğrencilerin kendilerini ifade etmelerine değerlendirme yapmalarına imkân sağlıyoruz ve her öğrenci özelinde problemleri çözen çözüm odaklı bir eğitim öğretim ortamı sunmanın gayreti içindeyiz.

 

Engelli Öğrencilerimize yönelik biriminin destekleri nelerdir?

Engelli öğrencilerimize talepleri ve uygun görülmesi halinde Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Programı, Akran desteği, Akademik uyarlamalar ile eğitim öğretim yaşamlarında kolaylaştırıcı hizmetleri sürdürmekteyiz. Farabi Kampüsümüzde 1 gör-işit salonu, Ereğli Eğitim Fakültemizdeki Kütüphanemizde 1 gör-işit alanı bulunmaktadır. Fiziksel erişimi sağlamak için tüm kampüslerimizde rampalar, asansörler, liftler ile erişilebilir binalar oluşturmanın yanı sıra bina içlerinde hissedilebilir yüzey uygulamaları ve yönlendirmeler ile eğitim öğretim faaliyetleri ile birlikte erişilebilir ortamlarda eğitim öğretimlerini sürdürmesini sağlıyoruz.  Kimi zaman kültür-sanat etkinliklerinde öğrencilerimiz konuşmacı katılımcı olarak yer almaktadırlar.  Koşulları uygun olan öğrencilerimiz öğrenci çalıştırma programında üniversitemizin çeşitli birimlerinde ve bizimle birlikte çalışabilmektedir.

Engelli Öğrenci Birimi Birim Akademik Temsilcileri 

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Engelli Öğrenciler Eğitim Öğretim ve Sınav Yönergesine göre tüm eğitim öğretim hizmeti veren tüm birimlerimizde akademik birim temsilcilerimiz bulunmaktadır. Bu birim temsilcilerinin güncel listesi engelli öğrenci birimi web sitesinden duyurulmaktadır.

Üniversitemizde Engelsiz Erişim imkanları ve tablosu

Üniversitemiz Erişilebilirlik konusunda tanınır bilinir bir üniversite olmuştur. 2018 yılında YÖK. tarafından ilk kez verilen ve geçen yıllarda devam eden “Engelsiz Bayrak Ödülleri” kapsamında “Turuncu Bayrak” ödülü sahibi 14 birimimiz bulunmaktadır. Eğitimde Erişilebilirlik “Yeşil Bayrak” kategorisinde Fen Fakültesi, Ereğli Eğitim Fakültesi, Devrek MYO ile Zonguldak MYO. “Yeşil Bayrak” sahibidir. Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri Bedensel engelli kategorisinde  “Engelsiz Program Nişanına” sahiptir.

2023 yılında “Eğitimde ve Mekânda Erişilebilirlik” kapsamında 11 bayrak elde ederek Türkiye Üniversiteleri arasında 5’inci sıraya yükselmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Zonguldak Valiliğince verilen “Erişilebilirlik Belgesi” çalışmalarını da hızla sürdürmektedir. Bu alanda da Mühendislik Fakültesi ve Sezai Karakoç Kültür Merkezi ile 2 Erişilebilirlik Belgesi ve bayrağına sahibiz.


BİLİŞİM HİZMETLERİ

Her geçen gün bilgi ve teknoloji anlamında kendini daha da ileriye taşıyan BEÜ Bilgi İşlem Dairesi, öğrencilerine çok daha iyi hizmet vermek için gayret sarf etmekte ve çağımızın en gelişmiş teknolojik imkanlarını BEÜ öğrencileri ve personeline sunmak için kendini sürekli yenilemektedir.

Öğrencilerimize bilgisayarlarının donanım ve yazılım teknik desteğini vermek, en hızlı ve en güvenli kablolu ve kablosuz internet hizmeti sunmak, her türlü bilişim alanında sorularına yanıt bulmak hizmetlerimizden sadece birkaçıdır.

ZBEÜ, gelişmiş teknolojik altyapısı ile öğrencilerine hızlı, sınırsız ve kesintisiz internet erişim hizmeti sunar. Öğrencilerimize tüm kampüslerimizde ücretsiz kablosuz internet imkanı sunulmaktadır. Ulakbim ile üniversitemiz arasında imzalanan Eduroam üyelik anlaşması çerçevesinde öğrencilerimiz, Radius tabanlı bir kimlik doğrulama altyapısı olan Eduroam üyesi olan Türkiye veya dünyanın herhangi bir yerindeki üniversitelere gitmeleri halinde, kablosuz internet hizmetini ücretsiz ve sınırsız olarak almaya devam edebilirler. Bunun için öğrencilerimizin kullanıcı adı ve şifreleri ile Eduroam ağına giriş yapmaları yeterlidir.BARINMA HİZMETLERİ

Öğrencilerimize konforlu ve güvenli yurtlarda barınma olanakları sunulmaktadır. Merkez Kampüste eğitim gören öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurt binalarında diğer birimlerde ise ilgili kampüslerde bulunan öğrenci yurtlarında barındırılmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü toplam 4014 öğrenciye barınma imkânı sağlamaktadır. Yurtlarda sıcak su, kahvaltı ve aperatif beslenme imkânları bulunmakta olup, çalışma salonları olması nedeniyle de öğrenciler rahat bir ortamda ders çalışabilmektedir. Üniversitemiz merkez kampüsü ile dış kampüslerimizde öğrencilerimize yemek verilebilecek kapasitede mutfak ve yemekhane tesisleri bulunmaktadır. Öğrenciye besin değerine göre 4 çeşit öğlen yemeği verilmekte, öğrencilerin ucuz, dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri amacıyla çıkarılan yemekler kalori hesabına dayandırılmaktadır.
KAMPÜSTE SOSYAL ETKİNLİKLER :