Üniversitemizde “12 Kasım Düzce ve 17 Ağustos Marmara Depremleri Anısına" Başlıklı Panel Düzenlendi

Üniversitemiz Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi, 12 Kasım Düzce Depreminin yıl dönümünde Düzce ve Marmara depremlerinde hayatını kaybedenlerin anısına Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde bir panel düzenledi.

Üniversitemiz Mühendislik Dekanı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu ile Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Çapar, Geomatik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Kurtuluş Sedar Görmüş ve Arş. Gör. Gökhan Gürbüz'ün panelist olduğu etkinliğe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haktan Özaçmak, Zonguldak Afet ve Acil Durum  (AFAD) İl Müdürü Ahmet Güngör, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Görmüş’ün Arş. Gör. Gürbüz ile birlikte hazırladıkları “Depremin Ayak Sesleri” başlıklı sunumunda deprem tahmini, yer hareketleri, temel deprem prensipleri konuları ile birlikte afet merkezinin bu süreçleri nasıl takip ettiğine yönelik bilgiler vermesiyle başlayan panelde,   Arş. Gör. Gürbüz de Geomatik Mühendisliği bölümünde deprem ile ilgili Türkiye genelinde yaptıkları araştırmalardan örnekler verdi. Panelistlerden Dr. Öğr. Üyesi Çapar ise  “Dinamik Yükler Altında Zeminlerin Sıvılaşması Problemleri ve İyileştirme Yöntemleri”  başlıklı sunumu ile katılımcıları bilgilendirdi.

Panelde konuşan Prof. Dr. Kutoğlu, depremin oluşumu ile ilgili bilgiler vererek, 100 km katı bir yer kabuğu üzerinde 17 parçadan oluşan bir zemin üzerinde bulunduğumuzu söyledi. Kutoğlu, magma tabakası üzerinde bulunan katı yerkabuğunun dünyanın çekirdeğinin sıcaklığının yüzeye doğru çıkıp aşağıya dönen konveksiyonel akımlar oluşturmasıyla yer kabuğunun bir buz dağı gibi magmanın üzerinde yüzmesine neden olduğunu ve bu hareketler sonucunda depremlerin ve yükseltilerin oluştuğunu anlattı. Batı Karadeniz kıyılarında kaydedilen tek depremin 1968 Amasra depremi olduğunu belirten Prof. Dr. Kutoğlu, bir bölgede deprem olduysa bir daha mutlaka olacaktır prensibi ile depreme hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Kuzey Anadolu Fayına göre Zonguldak’ın kaya zeminde bulunmasından dolayı şehrin Karadeniz’de en güvenli yerlerden biri olduğuna da değinen Prof. Dr. Kutoğlu, kayalık zemine alçak bina, zayıf zemine ise yüksek bina yapılmaması gerektiğini vurguladı. Kutoğlu radar uydularıyla yapmış oldukları çalışmalardan da söz ederek, radardan alınan zamansal görüntüler ile arazide süregelen hareketlilikleri ya da deprem gibi büyük sarsıntılardan hasar gören zemin ve binaların tespit edilmesinin mümkün olduğunu ve Türkiye’nin bu modern yöntemlerden hızla yaralanması gerektiğini söyledi.

İzleyicilerin beğenisini toplayan program soru-cevap bölümünün ardından panelistlere teşekkür belgesi takdim edilmesiyle sona erdi.Yayınlanma Tarihi : 14.11.2019
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin