Üniversitemiz Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Okul Öncesi Uygulama ve Araştırma Merkezin’den “Sağlıklı Büyüyen ve Sağlıklı Beslenen Çocuklarımız” Etkinliği

Üniversitemiz Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ile Okul Öncesi Uygulama ve Araştırma Merkezinin işbirliği ve koordinasyonunda kreşteki çocuklar ve ailelerine yönelik “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Büyüme” etkinliği yapıldı.

Okul Öncesi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 21 Kasım Perşembe günü kreş ve anaokulundaki 3,4 ve 5 yaş gruplarındaki çocukların boy, ağırlık, vücut kitle indeksi, boya göre ağrılık, persentil değer ölçümleri gerçekleştirildi.

Etkinlikte, obezitenin tanısı, önemi, Türkiye’de, bölgemizde ve Zonguldak ilindeki durumu, obeziteyle mücadele için yaşam tarzı değişiklikleriyle ilgili bilgilendirme yapılarak bu yaş gruplarında gıda tüketimine yönelik önemli ipuçları verildi. Çocukların ölçüm sonuçlarının birebir velilerle değerlendirildiği toplantıda sağlıklı büyüme ve beslenme için gerekli önerilerde bulunuldu.

Etkinlik hakkında konuşan Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, Obezite görülme sıklığı açısından Türkiye’nin Avrupa’da birinci sırada yer aldığını belirterek çocuklardan yetişkinlere kadar her yaşta obezitenin önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini ifade etti. Prof. Dr. Bayraktaroğlu, “Dünyada ve ülkemizde obezite ile mücadele eylemleri gerçekleştirilmektedir. Zonguldak genelinde yaptığımız çalışmalarda elde ettiğimiz verilerde obezite üç yetişkinden birinde görülürken çocukluk çağında bu oran artmakta. Ağırlık fazlalığı ile tanışan çocuklarımız gelecekte diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi önemli sorunlarla erkenden karşılaşmaktadır. Aile ve çevresi ile bireyin sağlıklı beslenmesi ve büyümesi hedefiyle Zonguldak ilimizde bir yeni projemizi gerçekleştirdik” dedi.

Konuyla ilgili Üniversitemiz Okul Öncesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Asuman Koç Yutkur; iki merkezin koordinasyonuyla uzun süredir planladıkları bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen merkez çalışanlarına, değerli velilere ve önemli varlıklarımız çocuklarımıza teşekkürlerini iletirken, özellikle Merkezin faaliyetlerinin daha kaliteli bir hizmet sunmasına yönelik desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya şükranlarını sundu.Yayınlanma Tarihi : 25.11.2019
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin