Türkiye'nin İlk Cep Uydusu Fırlatıcı Firmaya Teslim Edilmek Üzere Yola Çıkıyor

Son olarak “Milli Teknoloji Hamlesi” ruhu ile gerçekleştirilen TEKNOFEST’in önemli yarışmalardan biri olan TÜRKSAT Model Uydu Yarışması’nı 149 üniversite takımı arasından 4. olan Grizu-263 takımımız İskoçya yolcusu.

Üniversitemiz ve ERDEMİR'in desteği ile 2 yıl önce üretimine başlamış olduğumuz Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A'nın üretim ve test aşamaları tamamlandı. Aralık 2020'de Amerika Birleşik Devletleri'nden SpaceX Falcon 9 roketi ile Cape Canaveral Fırlatma Üssü/Florida/ABD'den uydumuz uzaya gönderilecek. Uydumuzun fırlatıcı firmaya teslimi 6 Ekim 2020 tarihinde Glasgow/İskoçya'da gerçekleştirilecek. Takımımızı uyduyu teslim etmek için üzere 5 Ekim 2020'de İstanbul Havalimanı'nından İskoçya'ya uğurluyoruz.

Grizu-263 uydumuzun fırlatıcı firmaya teslimine İskoçya’ya gitmeden önce Rektörümüzü ziyaret etti. Takım danışmanı Prof. Dr Bülent Ekmekçi ve takım kaptanı Çağla Aytaç Dursun iki yıllık süreçte desteklerinden dolayı Rektörümüze teşekkür etti. Çalışmalarıyla göğsümüzü kabartan ve örnek olan takımımız Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya hedeflerini daha da büyüttüklerini söyledi. Rektörümüz, teknoloji üreten bir topluma dönüşmenin yüksek katma değerine de vurgu yaparak, takımımıza hedefleri doğrultusunda destek olduklarını ifade etti. Teknoloji üretmek isteyen gençlere ve takımlara pozitif ayrımcılık uygulanacağı belirten Rektörümüz ifadeleriyle gençleri cesaretlendirdi. Ayrıca, Rektörümüz pandemi ortamına rağmen sergiledikleri yoğun çalışmaları sayesinde başarılı olan Grizu-263 takımımızın çalışmalarından duydukları memnuniyeti ifade ederek, takımımıza başarılar ve iyi yolculuklar diledi.Yayınlanma Tarihi : 02.10.2020
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin