Teknoloji Transfer Ofisi Bahar Dönemi Etkinliklerinin İkincisi Yapıldı

Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) 2020 Bahar dönemi etkinliklerinin ikincisi “BİDEB Doktora Sonrası Bursları ve Bilimsel Etkinlik Destek Programları Tanıtımı” ve “Sınai Mülkiyet Hakları: Endüstriyel Tasarım” başlıkları ile 4 Mart Çarşamba günü Tahir Karauğuz Konferans salonunda gerçekleştirildi.

TTO Öğr. Gör. Mesut Karakoca, doktora sonrası akademisyenler için tasarlanmış olan 2218 - Yurt İçi Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı, 2219- Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı, 2221- Konuk veya Akademik İzinli (Sabbatical) Bilim İnsanı Destekleme Programı, 2232- Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı, 2236- Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşım Programı ve bilimsel etkinlikler ile ilgili programların başvuru kriterleri, amaçları, süreleri, burs/destek tutarları hakkında sunum yaptı.

Doktora sonrası BİDEB programlarının çok iyi fırsatlar sunduğunu belirten Karakoca, 2219- Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Burs Programı ile öğretim üyelerinin Amerika veya Avrupa Birliği ülkelerine aylık 2600 $ (Amerika) veya 2350  (Avrupa) burs ile 12 aya kadar araştırma yapmak üzere eş ve çocukları ile beraber gidebileceklerini belirtti.

Programın ikinci bölümünde “Sınai Mülkiyet Hakları: Endüstriyel Tasarım” başlıklı sunum gerçekleştiren Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Saraç, sınai mülkiyet sistemi, tasarım, endüstriyel tasarım ile ilgili detaylı bilgiler sundu. Ulusal tasarım tescil süreçleri (ön araştırma, başvuru, inceleme, yayın, tescil, belge) hakkında önemli bilgiler veren Saraç, ortaya konulan tasarımları korumanın önemine işaret etti.Yayınlanma Tarihi : 04.03.2020
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin