Rektörümüz, Üniversitemiz Bilim Takımlarından Neta Aerospace’i Ziyaret Etti

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Mühendislik Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren,  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 5’inci Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması’nda destek almaya hak kazanan bilim takımlarımızdan Neta Aerospace üyelerini ziyaret etti.

1 Temmuz Çarşamba  günü gerçekleşen ziyarette Rektörümüz, takım üyeleri ile bir süre sohbet ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bilim ve araştırmanın her zaman destekçisi olduklarını söyleyen Rektörümüz, öğrencilere bilimin önünü açacak birçok projede yer almalarını tavsiye ederek, çalışmalarında başarılar diledi. Takım üyeleri de Rektörümüzün ziyaretinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Covıd-19 pandemisi sürecinde, Yeni Tip Koronavirüsle mücadelede solunum cihazı ve UVC dezenfektan üretimine ilişkin ile araştırma - geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri ile öne çıkan takım, üzerinde yürüttükleri projede de önemli bir başarıya imza atmış, TEKNOFEST  İHA Yarışması Kavramsal Tasarım Raporu’ndan 85 tam puan alarak 14’üncü olmuştu.

"İHA, hem Zonguldak’ta hem de Tüm Türkiye’de kullanılacak”

Özellikle yangın veya kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek, sivil kullanıma yönelik olarak  İnsansız Hava Araçları (İHA) geliştirilebilmesi amacıyla  TUBİTAK tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen, yurt içi ve yurt dışından 336  bilim takımının  katıldığı  yarışmada Neta Aerospce,  ‘Döner Kanat ve Sabit Kanat’ kategorilerinde 6’ncı olarak üniversitemizi de başarıyla temsil etmişti. Neta Aerospace, aynı yarışmada 8 bin TL Hava İHA geliştirme desteği almaya hak kazanan üniversitemiz dört bilim takımı  içinde yer alıyor. Takım tarafından, yangın tespiti yanında gözetleme, keşif ve uzaktan algılama amacıyla geliştirilen İHA’nın Zonguldak dışında ihtiyaç duyulması halinde Türkiye’nin her yerinden kurum ve kuruluşlara da hizmet vermesi planlanıyor.Yayınlanma Tarihi : 02.07.2020
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin