Rektörümüz Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Üniversitemizin 28. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, ilimiz basın mensuplarıyla bir araya geldi.

9 Temmuz Perşembe günü gerçekleşen basın bilgilendirme toplantısında, Rektör Yardımcıları ve Genel Sekreter Hayri Bulazar hazır bulundu. Toplantı, Genel Sekreter Yardımcısı, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Fehmi Gür’ün üniversitemizi tanıtıcı sunumu ile başladı. Gür sunumda, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin akademik ve fiziki yapılanması, sağlık hizmetleri, sosyal ve kültürel faaliyetler, pandemi sürecinde alınan önlemler ve Ar-Ge faaliyetleri, üniversitemizde yapılan yatırımlar, kampüslerdeki yeni akademik yıla hazırlık kapsamındaki alt yapı çalışmaları, ulusal ve uluslararası alanda elde edilen başarılar ve sağlanan işbirlikleri, tamamlanmış ve devam eden bilimsel ve akademik projeler, toplumsal bütünleşme ve topluma fayda noktasında tamamlanan ve devam eden çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Sunumun ardından Rektörümüz, göreve başladığı iki yıllık zaman dilimi olmak üzere üniversitenin kurulduğu dönemden itibaren günümüzde ulaştığı konuma ilişkin genel bir değerlendirmede bulundu.

Göreve geldiği 2018 yılından itibaren yapılan hizmetler, projeler ve yatırımlar hakkında bilgiler veren Rektörümüz, bilim ve teknolojiye dayalı, çağdaş yaklaşım ve yöntemlerle eğitilmiş, mesleki alanda donanımlı ve yetkin bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

"Zonguldak ve Batı Karadeniz Bölgesi İçin Önemli Bir Değer"

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin başta Zonguldak olmak üzere Batı Karadeniz Bölgesinde önemli bir değer olduğunun altını çizen Rektörümüz, 14 Fakülte, 3 Enstitü, 4 Yüksekokul, 9 Meslek Yüksekokulu, 1 Konservatuvar, 33 Araştırma Merkezi, 3 bin 500 ‘e yaklaşan akademik ve idari personeli ve 35 bini aşan öğrencisi ile büyük bir aile olduğunu belirtti.

"Bölgenin Sağlık Üssüyüz"

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinin şehrimiz yanında Bölgemiz ve ülkemizin bir çok noktasından gelen hastalara şifa dağıttığını belirten Rektörümüz, "Hastanemiz bir çok branşta, özellikle organ nakillerinde Bölgemiz genelinde ilklere imza atmış, yaşadığımız pandemi sürecinde ise büyük bir hızla tüm kadrosuyla adapte olarak, koronavirüsle mücadelede önemli bir merkez olmuştur. Bu bağlamda devam eden salgın sürecinde hastane personelimiz başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

"Türkiye’nin En Yeşil ve Çevreci Üniversitelerinden Biriyiz"

Çevreye duyarlılık ve sürdürebilirlik alanlarında uluslararası platform olan Greenmetric (Yeşil Ölçüm) sırlamalarında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin Türkiye’de 2014-2015 ve 2016 yıllarında üst üste birinci, 2017’ de ikincisi ve 2018 yılında üçüncü olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Çufalı, öğrencilerimizin daha yaşanabilir, doğayla iç içe kampüslerde eğitimlerini sürdürmeleri adına çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Rektörümüz, gerek alt tapı yatırımları gerekse sosyal sorumluluk projeleriyle yenilenebilir enerji ve sıfır atık çalışmalarıyla da öne çıkan üniversitemizde önceliğin geleceğe daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak olduğunun altını çizdi.

“Zonguldak’ı ve Ülkemizi Dünya Çapında Temsil Ediyoruz”


Akademik ve bilimsel alanda yürütülen çalışmalara da değinen Rektörümüz, üniversitenin şehrin önemli bir markası olduğunu ifade ederek, “Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi katıldığı gerek ulusal gerek uluslararası yarışmalarda önemli başarılar elde ederek şehrimizi, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam etmektedir. 2010 yılından bu yana Dünya üniversitelerini çevreci uygulamalar ve sürdürülebilirlik açısından değerlendiren GreenMetric (Yeşil Ölçüm) dünya çevreci üniversiteler platformunda üst üste elde edilen Türkiye birincilikleri, gururumuz Grizu-263 Uzay takımının 2018 model uydu yarışmasında elde ettiği dünya ikinciliği ve 2020 yılında dünyanın en iyi takımları arasına giren tek Türk Üniversitesi olmamız, TEKNOFEST 2019’da Tüksat Model Uydu kategorisinde elde edilen Türkiye birinciliği bunlardan sadece bir kaçıdır. Şehrimiz ve ülkemiz adına değer üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Pandemi Sürecinde Dijital Eğitime Çok Hızlı Adapte Olduk"

Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) küresel pandemisi sebebiyle Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından alınan karar gereği eğitim ve öğretim hizmetlerinin aynı nitelik ve kalitede online ortamda aksamadan devam ettiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Çufalı, "Üniversitemiz güçlü teknolojik alt yapısı sayesinde pandemi sürecinde eğitime kesintisiz devam etmiş, öğrencilerimiz mağduriyet yaşamdan online olarak eğitim ve öğretim hizmetlerimiz yürütülmüştür. Tüm kampüslerimiz de dezenfektan çalışmaları devam etmektedir. Nitelik ve nicelik olarak salgın süreci başarılı bir şekilde yönetilmiştir" dedi.

"Üniversite-Kamu-Sanayi İşbirliğini Önemsiyoruz"

Rektörümüz, üniversitelerin bilim üretmekle birlikte, üretilen bilginin ürüne dönüşmesinin önemine de değindi. Bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak ve bölgemizdeki firmaları Ar-ge, inovasyon çalışmalarına yönlendirmek adına Üniversitemiz bünyesinde kurulan Zonguldak Teknopark Genel Müdürlüğü çatısında, yerel firmalarla işbirlikleri içinde olduklarını aktaran Prof. Dr. Çufalı, "Üniversitedeki akademisyen ile sanayici arasında karşılıklı güvene dayalı, sürdürülebilir işbirliğini önemsiyoruz. Üniversitemizin mevcut imkanları ile sanayinin mevcut imkanları birleştirilerek bilimsel, teknolojik ve ekonomik yönden gelişmeleri için yapılan sistemli çalışmalar, bölgemizle birlikte milli kalkınmamız adına önemli bir katma değer oluşturmaktadır.” diye konuştu.

"Eğitime Yatırım, Geleceğe Yatırım"

Ülkenin geleceğine yatırım yapmanın yolunun eğitimden geçtiğini, eğitime ve öğretime katkının insana yatırım için çok önemli olduğunu belirten Rektörümüz, göreve geldiği süre zarfında nitelikli ve çağın gereklerine uygun bir yükseköğretim kurumu misyonuyla hareket ettiklerini vurguladı. Bu kapsamda üniversitenin büyümesi, şehrimize ve ülkemizin kalkınmasına katkısı adına yatırımların devam ettiğini ifade eden Rektör Çufalı, "Tüm kampüslerimizde gerek akademik bina, derslik, atölye, laboratuvar iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor. Öğrencilerimiz yeni akademik yılda daha yaşanabilir, ferah ve konforlu bir ortamda karşılamak için çalışmalar devam ediyor, yeni projeler üretiyoruz. Sosyal ve kültürel faaliyetlerin yeni merkezi olacak 15 Temmuz Şehitler Kampüsü’müzde çalışmalarda sona gelindi. Yeni kütüphane binamız zengin kitap arşivi, modern çalışma salonları ve teknolojik alt yapısıyla kapılarını açmayı planlıyor. İlahiyat Fakültemizde yeni dönem öğrencilerini yeni binasında ağırlamak için çalışmalarda sone gelindi. Öğrenci odaklı hareket ediyoruz, önce insan diyoruz. Yeni başarılara imza atmak için yatırımlarımız devam edecek” dedi.

Basın bilgilendirme toplantısı, basın mensuplarından gelen soruların Rektör Prof. Dr. Çufalı tarafından cevaplanması, kampüs gezisi ve yapımı tamamlanan yeni kütüphane binası ve İlahiyat Fakültesi binasının incelenmesi ile sona erdi.


Yayınlanma Tarihi : 09.07.2020
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin