Karadeniz Bölge Komutanı Denizcilik Fakültemizi Ziyaret Etti

Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, 26 Şubat Çarşamba günü Denizcilik Fakültesi'ne nezaket ziyaretinde bulundu.

Dekanlık makamında gerçekleşen ziyarette Tuğamiral Uyar,  Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Ayaz, akademik personel ve öğrencilerle birlikte, yapımı tamamlanan 5 metre boyundaki model Nusret Mayın Gemisi'ni inceledi.

Model Nusret Mayın Gemisi Projesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Uyar, geminin yapımında emeği geçenlerle teşekkür ederek, Denizcilik Fakültesi’nin başarılarının devamı temennisinde bulundu. Dekan Prof. Dr. Ayaz da, nazik ziyaretlerinden dolayı, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Sami Uyar’a teşekkürlerini iletti.

Tarihi öneme sahip Nusret Mayın Gemisi, Çanakkale Savaşı'nda tesis ettiği mayın hatları ile “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanılmasında kritik rol oynadı. Geminin 1/8 ölçekli (5m) modeli ahşap olarak Denizcilik Fakültesi öğrencileri tarafından inşa edildi. Uzun uğraşlar neticesinde tamamlanan model, Türkiye de inşa edilen aktif (yüzer) en büyük model olarak ayrıca öne çıkıyor. Uzaktan kumanda (R/C) ile kontrol edilebilen modelde her ayrıntı aslına uygun olarak, ölçek dahilinde değerlendirilerek yapıldı. Seyir esnasında görüntü alabilmek amacıyla kamera sistemiyle donatılan model, test aşamalarından başarı ile geçerek yüzer konuma getirildi. Modelin 18 Mart 2020 tarihinde yüzdürülmesi planlanmakta, görmek isteyenler için Denizcilik Fakültesinde sergilenmekte.Yayınlanma Tarihi : 28.02.2020
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin