Hasta Bilgilendirme Toplantılarının Altıncısında “Bel Ağrısı ve Tedavisi” Anlatıldı

Zonguldak Valiliği ve Üniversitemiz işbirliği ile düzenlenen, “Halk Eğitimi ve Hasta Bilgilendirme Toplantıları”nın altıncısı 25 Şubat Salı günü Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinesinde yürütülen ve Kasım 2019’da başlayıp 2020 yılında da düzenli aralıklarla devam edecek olan eğitimlerin altıncısında, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selda Sarıkaya “Bel Ağrısı ve Tedavisi” ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Prof. Dr. Sarıkaya, toplumda, yaşam boyunca bel ağrısı görülme oranının yüzde 77 olduğunu belirterek, bu ağrıların yüzde 97’sinin nedeninin omurgayı meydana getiren kemiklerin, kasların ve ligamentlerin oluşturduğu mekanizmanın zorlanması ve düzgün olmayan postür sonucu oluşan nonspesifik mekanik bel ağrısı olduğunu belirtti. Sarıkaya, bel ağrılarının yalnızca yüzde üçünün bel fıtığı nedeniyle meydana geldiğini, yüzde birinden daha azının ise romatizmal hastalıklardan kaynaklandığını söyledi. Bel ağrısının en çok kadınlarda görüldüğünü belirten Sarıkaya,  uzun süre hareketsiz kalan ofis çalışanlarında, sigara kullananlar ve obezite sorunu olanlarda daha fazla bel ağrısı görüldüğünü ifade etti. Ülkemizde ve dünyada bel ağrısı sorunu, iş kaybı ve sağlık giderleri nedeniyle ekonomiye yüksek bir maliyet getirmektedir. Bel ağrısının bazı tedbirlerle önlenerek bu maliyetin azaltılabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Sarıkaya, doğru duruş tekniği ve egzersizlerle kasların güçlendirilerek bel ağrısının önlenebileceğini anlattı. Prof. Dr. Selda Sarıkaya konuşmasında; “Hastaların evde yapabileceği ‘kor egzersizleri’ uzun vadede bel kaslarını güçlendirerek ağrıyı azaltabilir. Ancak yapılan egzersizler her hasta için değişkenlik gösterir, Bu yüzden bel ağrısı olan her hasta uzman doktora başvurup doğru egzersiz için eğitilmelidir. Doğru duruş, hareket ve egzersiz ile bel ağrısının ortaya çıkması ve sonuçlarının neden olduğu kayıplar engellenebilir,” dedi.

Toplantıda katılımcılara uygun egzersiz örnekleri göstererek uygulamalar yaptıran Prof. Dr. Selda Sarıkaya’ya Dr. Gaye Narin ve Fizyoterapist Fatih Baydar eşlik etti.

Dinleyicilerin soru ve görüşleriyle devam eden toplantı, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

“Halk Eğitimi ve Hasta Bilgilendirme Toplantıları”nın yedincisi, 17 Mart Salı günü Prof. Dr. Ferit Akgül tarafından “Kalp Sağlığı” konusunda gerçekleştirilecek.Yayınlanma Tarihi : 25.02.2020
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin