Ereğli Eğitim Fakültesi’nde “Farkında mısınız? Erken Tanı Hayat Kurtarır” Semineri Gerçekleştirildi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak, “Farkında mısınız? Erken Tanı Hayat Kurtarır” sloganı ile “Meme Kanseri ve Erken Tanı” üzerine Eğitim Fakültemizde seminer verdi.

30 Ekim Çarşamba günü Ereğli Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Yavuz, dekan yardımcıları, idari ve akademik personel ile öğretmen adayları katıldı.

Seminerde Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu, ölüme neden olan kanser türleri içinde de ilk beşte bulunduğunu belirtti. Gelişmekte olan ülkelerde meme kanseri görülme sıklığının arttığını da vurgulayan Prof. Dr. Çakmak bu artışın nedenlerini dünyadan ve ülkemizden verdiği çeşitli istatistiki verilerle açıkladı. Çakmak, erken tanının ölüm oranını sıfıra kadar düşürebilen bir etken olduğunu, bu yüzden 20 yaşından sonra kendi kendini muayene etmenin, 40 yaşından sonra da yılda bir kez mamografi çektirmenin tedavide olumlu sonuç alma ihtimalini artacağına dikkat çekti. Sağlıklı toplumlar oluşturmanın ancak sağlıklı bireylerle mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak, Eğitim Fakültesi öğrencilerinin ileride öğretmen olarak toplumu bu konuda bilinçlendirmede önemli rol alacağını dile getirdi.

Seminer Prof. Dr. Güldeniz Karadeniz Çakmak’a Ereğli Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Yavuz tarafından teşekkür belgesi takdim edilmesiyle sona erdi.Yayınlanma Tarihi : 01.11.2019
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin