Sıfır Atık, Yeşil Kampüs ve Çevrecilikte Türkiye'nin En İyi Üniversitesi Olduk

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin inisiyatifiyle ülke genelinde başlatılan ve Üniversitemizin öncelikleri arasında yer alan sıfır atık, yeşil kampüs ve çevrecilik alanında alınan ödül sayısına göre Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 2021 yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporunda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi birinci sırada yer aldı.
 
Başarının elde edilmesinde; üniversite olarak sıfır atık projesinde öngörülen tüm planlama ve uygulama adımları kurum içindeki üst düzey iş birliği ve katılımın payı büyüktür. İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan bir atık önleme yaklaşımı ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi başarıyı elde etti.
 
"Çevre Duyarlılığı Konusunda Örnek Bir Üniversiteyiz"

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamaya ülke çapında başlatılan sıfır atık projelerinin önemini vurgulayarak başladı. Doğa ile iç içe olan kampüsleri, atıkların geri dönüşümü, ulaşım, alt yapı ve enerji verimliliği hususlarında ülkemizin ve Türkiye’nin ‘en yeşil’ üniversitelerinden biri olmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi. Üniversite olarak ‘sıfır atık’ olgusunu ilke edindiklerini,  sürdürülebilir politikalarla bu duyarlılığın da devam ettirildiğinin altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, “Çevre politikaları ve geri dönüşümde ilgili kurumlarla aynı stratejik hedef doğrultusunda ilerliyoruz. Bilinçli öğrencisi, duyarlı personeliyle üniversitemiz çevre duyarlılığı konusunda örnek bir üniversitedir. Tüm kampüslerimizde, idari binalarımızda sıfır atık uygulamaları hassasiyetle sürüyor. Genç nesillerin geleceklerini şekillendiren bir üniversite olarak hedefimiz yarınlara daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya bırakabilmektir. Üniversitemizin çevreye, doğaya ve sıfır atık uygulamalarına yönelik duyarlılığı devam edecektir. Bu çalışmaların bir sonucu olarak, YÖK Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporunda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin sıfır atık, yeşil kampüs ve çevrecilik alanında alınan ödül sayısında birinci olarak yer alması gurur vericidir. Bu başarıda emeği geçen idari ve akademik personele teşekkür ediyorum.” dedi.

Yerleşkelerimizde hassasiyetle hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi çerçevesi kapsamında Farabi ve İbn-i Sina kampüslerinde 2. Sınıf Atık Getirme ve Katı Atık Depolama Merkezlerinin kurulmasından sonra, diğer kampüslerimizde de yapılan çalışmalar neticesinde; il ve ilçelerdeki tüm kampüsleri aynı zaman diliminde “Sıfır Atık Belgesi”ni alarak önemli bir süreci başarıyla tamamladı.


Yayınlanma Tarihi : 03.03.2022 Sayfa Görüntülenme Sayısı :