Zonguldak BEÜ’de Ahilik Paneli Düzenlendi

T.C. Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin katkıları ile 25 Nisan Perşembe günü Ahilik konulu panel gerçekleştirildi.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’ndeki panele, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Zonguldak Belediyesi Başkan Vekili Erol Yılmaz, Ticaret Bakanlığı’nın, Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşlarının temsilcileri, akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.

Panelde, Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun’un ardından söz alan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, kardeşlik demek olan ahiliğin, Anadolu’da kültürümüzle yoğrularak ortaya çıkan bir esnaf-sanatkâr teşkilatlanması olduğunu belirtti. Köklerimizden alacağımız dersler bulunduğunu dile getiren Çufalı, bugün küresel dünyaya bakıldığında maddiyatın hâkim olduğu bir sistemin görüldüğünü ahilikte ise para ve eşyadan çok insani değerlerin öne çıktığı vurguladı.

Ahilik Paneli’nin moderatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyfullah Kara da konuşmasında, Ahiliğin fütüvvet kurumunun Türklere uyarlanmış bir biçimi olduğunu ve yardımlaşma, dayanışma, diğergamlık, başkalarını kendisine tercih etme, yoksulları gözetme, infak etme, tartıda-ölçüde hile yapmama gibi birçok değeri ihtiva ettiğini söyledi. Prof. Dr. Kara, Ahiliğin tarihimize, kültürümüze, geleneğimize kazandırdığı değerleri anlamadığımız sürece toplumumuzu ve milletimizi anlama imkânımız da olmayacaktır ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Kara’nın konuşmasının ardından panelistlerden Dr. Öğr. Üyesi Nurşen Gök “Ahiliğin Tarihsel ve Toplumsal Temelleri” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi. Gök; Ahiliğin, Anadolu’nun karışık olduğu bir dönemde bir nevi kader ortaklığı, güçlüklere karşı birlikte göğüs gerebilme şeklinde ortaya çıktığını ve sanat erbabını yarı hamasi, yarı dini bağlarla birbirine bağlayarak ilişkilerini pekiştirdiğini söyledi.

Doç. Dr. Hasan Meydan ise  “Ahilik Kurumunun Toplum Eğitimi Açısından Önemi” başlıklı konuşmasında; bir bütün olarak insanı yetiştirme adına Ahiliğin, bir devletin ve toplumun medeniyet üretmesi için ihtiyaç duyulan eğitimlerin tamamını vermeye çalışan bir kurum olduğuna dikkat çekti.

Panelin ardından, Zonguldak’tan 18 ülkeye ihracat yapan bir firmanın Genel Koordinatörlüğünü yapan Murat Uzun; 11 yıl önce 2 kişi olarak kurdukları şirketlerini, Ahilik kültürü ile dini ve ahlaki değerleri benimseyerek, bugün 150 kişinin çalıştığı büyük bir firma haline getirdiklerini anlattı.

Etkinliğin ardından, Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Çağatay Yasin Karaboğa, paneli düzenleyenlere, moderatör, panelist ve konuşmacılara teşekkür ederek, hediye takdim etti.Yayınlanma Tarihi :
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin