ZBEÜ Hastanesinden Başarılı Operasyon

ZBEÜ Hastanesinden Başarılı Operasyon

Küçült Yazı Tipi Büyüt


Ağzındaki tümör nedeniyle çenesinin bir kısmı alınan hasta, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Uygulama ve Araştırma hastanesinde geçirdiği başarılı operasyonla sağlığına kavuştu.
Yaklaşık 1 ay önce ağızda geçmeyen yara şikayetiyle Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesine başvuran 46 yaşındaki Bülent Çakmaklı'ya yapılan biyopside, ağzında çene kemiğini tutan kötü huylu tümör tespit edildi.

'Çenesinin yerine yenisi yapıldı'

Cerrahi operasyonla kaval kemiğinden kesilerek çene kemiğine takılan parçayla  hastaya tümör nedeniyle kaybettiği çenesinin yerine yenisi yapıldı.

Tümörden kurtarılan Çakmaklı'nın çenesinin yaklaşık 6 santimi dişleriyle alınmak zorunda kalındı. Sol kaval kemiğinden parça kesilerek çenesine yeni parça takılan hasta, yemek yemeye başladı.
Tıp Fakültemiz Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Baklacı, yaptığı açıklamada hastalığın "kemik komşuluğu" türünde olması nedeniyle çıkarılacak parçanın yerine fonksiyonel organ konması için rekonstrüksiyon (yeniden yapım) işlemi gerektiğini anlattı.

Konunun disiplinlerarası yaklaşım gerektirdiğine değinen Baklacı, bu tarz tümörler için plastik ve rekonstrüksiyon bölümünden yardım aldıklarını belirterek cerrahi işlemleri  birlikte planladıklarını söyledi.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dr. Öğretim Üyesi Burçin Acuner de bezelerin temizlenmesinin ardandan kemik boşluğunu doldurabilmek için hastanın eksikliğini çok hissetmeyeceği kaval kemiğinden parça alınarak çenedeki eksik dokunun yerine koyduklarını belirtti.

'İyileşme sürecine devam edecek'

Hastanın ameliyattan sonraki dönemde sıkıntısı olmadığını ifade eden Acuner, hastanın yürümesinde ve genel durumunda iyileşme sürecinin devam ettiğini kaydetti.


Yayınlanma Tarihi : 01.02.2023