Yemen Kültür Günleri Üniversitemiz Ev Sahipliğinde Gerçekleşti

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Yemen Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliğiyle Zonguldak Yemenli Öğrenciler Derneği’nin düzenlediği  ‘Yemen Tanıtım ve Kültür Günü’  üniversitemiz ev sahipliğinde çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi.

İki ülkenin tarihi bağlarını kuvvetlendirmek amacıyla 24 Nisan Çarşamba günü düzenlenen etkinliklerin ilki Yemeni tanıtan fotoğraf ve materyallerin yer aldığı sergi ile başladı.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde devam eden programa, Yemen Yükseköğretim Bakan Yardımcısı Khaled Alwsabi, Büyükelçilik Eğitim Kültür Ateşesi Tareq Mutaher ve Büyükelçilik Mali ve İdari İşler Ateşesi Abdulalmuz Aklan katılırken üniversitemizden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyfullah Kara, Rektör Yarımcısı Prof. Dr. Haktan Özaçmak, akademik-idari personel ve öğrenciler katılım gösterdi.

İstiklal Marşımız ve Yemen Milli Marşı’nın ardından okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Yemen-Türkiye ilişkilerini anlatan tanıtım filmi ile devam etti.

Programda konuşan Yemen Büyükelçiliği Ateşesi Abdulalmuz Aklan, üniversite yönetimine teşekkür ederek olumlu geçen görüşme sonrası üniversitedeki Yemenli öğrenci sayısının artacağı bilgisini verdi.

Prof. Dr. Seyfullah Kara ise konuşmasında, “Yemen Türklerin bir parçası, Türkler Yemen’in bir parçası. İki millet, iki ülke birbiriyle uzun asırlara dayanan ilişkileri ve kardeşlikleri münasebetiyle et ve tırnak olmuş durumdadırlar. Sizleri vatanımızda, şehrimizde ve üniversitemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Her iki ulus arasında o denli gelişmiş kültür kodlarımız var ki bunlar bizim hikâyelerimize, şiirlerimize ve türkülerimize kadar nüfuz etmiştir. Bu ilişkilerin artarak devam etmesini temenni ediyoruz. Yemenli öğrencilerimizi üniversitemizde ağırlamaktan ve eğitim faaliyetlerinde onlara hizmet vermiş olmaktan büyük keyif alıyoruz” dedi.

Program,  Yemen şarkıları ve halk oyunları gösterisi ile devam etti. Türkçe- Arapça okunan Türkü ve ilahiler katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Ödül törenin ardından ‘Yemen Tanıtım ve Kültür Günleri’ etkinlikleri Yemen kahvesi ve tatlısı ikramı ile sona erdi.Yayınlanma Tarihi :
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin