Yaşlılara Saygı Haftası

Yaşlılara saygı haftası kapsamında, Merkezimiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selda Sarıkaya ve Doç. Dr. Ali Erdem Baki tarafından Şebnem Kargı Konferans Salonunda 18 Mart Perşembe günü eğitim toplantısı düzenlendi. Düzenlenen eğitimde “Yaşlılarda Sarkopeni ve Düşme ” konuları ele alındı.

Yaşlılarda Düşme En Sık Rastlanan Yaralanma Nedeni

Eğitimde, yaşlılıkta görülen bazı hastalıkların erken tanınması ve geciktirilmeden tedavi edilmesi ve kanser taramalarının yapılmasının önemine değinildi. Yaşlı bireylerin tempolu yürüme, yüzme, bisiklete binme gibi fiziksel aktivite ve egzersizleri hayatlarının birer parçası haline getirmesi gerektiği,  maddi ve manevi destek sağlamanın, bu konuda aileleri bilinçlendirmenin, yaşam kalitesinin yükseltilmesi açısından büyük önem arz ettiği belirtildi.

Yaşlılarda düşmenin, en sık yaralanma nedeni olduğu ifade edilen toplantıda, Türkiye’de yaralanmaların çoğunluğunun evde meydana geldiği; kazaların oluş nedenleri incelendiğinde büyük kısmına, bilgisizlik, tedbirsizlik, ihmal gibi önlenebilir durumların sebep olduğu belirtilerek evde yapılacak küçük düzenlemelerle yaralanmaların önemli ölçüde azaltılacağı anlatıldı.

Yaşlı bireylerin güvenliğinde dikkat edilmesi gereken unsurlara değinilen etkinlikte, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik yetersizlikleri gidermeye yönelik yardımcı araçların, işitme aygıtı, gözlük, baston ile sağlanması gerektiği bilgisi verildi.

Hasta ve hasta yakınlarının da katıldığı etkinlik Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap tarafından Prof. Dr. Selda Sarıkaya ve Doç. Dr. Ali Erdem Baki’ye teşekkür belgesi verilmesi ile sonlandı.Yayınlanma Tarihi : 23.03.2019
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin