Üniversitemizden Yeni Bir Yayın Daha: Savaş Sonrası Zonguldak'ta Devlet, Madenci ve Hayat (1946-1962)

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğr.Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ayça Erinç YILDIRIM; “Savaş Sonrası Zonguldak'ta Devlet, Madenci ve Hayat (1946-1962)” adlı kitabını okurlarla buluşturdu.

II.Dünya Savaşı Sonrası Zonguldak ve Madencilik üzerine çok önemli bilgiler içeren kitabın yazarı değerli öğretim üyemiz Yıldırım, Zonguldak ve Üniversitemize kazandırdığı bu önemli eseriyle ilgili şöyle konuştu: “Bu araştırma, II. Dünya Savaşı sonrasındaki yeni siyasal ve sosyo-ekonomik ortamın, Zonguldak’taki maden işçileri üzerindeki etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışmada temel olarak, 1946-62 arasındaki tarihsel dönemin, maden işçilerinin çalışma ve yaşam koşullarında nasıl bir dönüşüme yol açtığı meselesine odaklanıldı. Zonguldak madenlerindeki çalışma sistemi ve madencilerin çalışma koşullarına karşı geliştirdiği mücadele yöntemleri, araştırmanın merkezine oturtulan ana başlıklar arasında yer almaktadır.  Maden işçilerinin, devletle hem yerel hem sektörel bazda kurduğu çok yönlü ilişki ve bu ilişkinin birbirine olan etkisi dikkate alınarak, bütüncül bir perspektiften analiz edildi. İncelenen dönem içerisinde Zonguldak’taki maden işçilerinin yaratmış oldukları sınıf kültürü ve bilincinin kendine özgü nitelikleri, bu araştırmada incelenen diğer bir temel konu olmuştur. Bu bağlamda, işçilerin gündelik hayatta ve çalışma yaşamlarında sergiledikleri pratiklerin, ortak bir sınıf kültürü geliştirmeye katkısı ele alınmıştır.”

II.Dünya Savaşı sonrasında; Zonguldak ile  milli servetimiz taşkömürü ve  madencilerin  ele alınarak hem ülkemiz, hem Zonguldak hem de Üniversitemiz için önemli bir araştırma kaynağı teşkil eden “Savaş Sonrası Zonguldak'ta Devlet, Madenci ve Hayat (1946-1962)” isimli kitap için Rektör Vekilimiz Prof.Dr. Ali AZAR: “Böyle önemli bir eseri tüm okurlara ve  Üniversitemize kazandırılmasına öncülük eden ve BEÜ’ye kültürel, bilimsel ve sanatsal anlamda topluma hizmet vizyonu kazandıran başta önceki Rektörümüz Prof.Dr.Mahmut ÖZER olmak üzere  Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğr.Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ayça Erinç YILDIRIM’a ve  eserin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, kitabın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.Yayınlanma Tarihi : 05.01.2018
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin