Üniversitemizden Özel Eğitim Öğretmen Adaylarına Yönelik Proje

Küçült Yazı Tipi Büyüt
 
TÜBİTAK 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında hayata geçirilen “Özel Eğitim Öğretmen Adaylarıyla Bilimi Yaşıyoruz, Bilimsel Düşünmeyi Öğreniyoruz!” projesinin açılışı yapıldı.

Bugün Tahir Karauğuz Konferans Salonundaki açılışa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, akademik- idari personel ve çeşitli üniversitelerden Özel Eğitim Bölümlerinin 3. veya 4. sınıfına devam eden öğrenciler katıldı.

Rektör Yardımcısı Kutoğlu’nun yaptığı açılış konuşmasının ardından bir sunum gerçekleştiren Proje Yürütücüsü Ereğli Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü öğretim üyesi Dr. Necla Işıkdoğan Uğurlu, projenin yüzlerce başvuru arasından yüksek puanla kabul edilmesinin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

“Özel gereksinimli çocuklar zorluk yaşıyor.”

Çocukların olgunlaşmayla beraber yaşadıkları çevre ve dünyaya ilişkin bilgilerinin de geliştiği belirten Uğurlu, özel gereksinimli çocuklarda bu sürecin sahip oldukları sınırlılıklardan dolayı daha yavaş ilerlediğini, gözlem, deneyim ve bilgi alışverişinde bazı zorluklar yaşadıklarını kaydetti. Uğurlu, gerçekleştirdikleri bu proje ile özel eğitim öğretmen adaylarına bilimsel düşünmeyi öğretmek ve özel gereksinimli öğrencilerin ihtiyaç duyduğu; kendilerini tanıma, çevre bilinci ve canlıları benimseme konularında bilgi edinmelerini amaçladıklarını vurguladı.

Sekiz aylık araştırma ve raporlaştırma sürecinin sonunda hazırlanan projenin, grup çalışmaları, yansıtıcı düşünme ürünleri ve gözlem gibi faaliyetler ile tamamlanması planlanıyor.

Bugün başlayan etkinlik 3 gün sürecek.


Yayınlanma Tarihi : 27.01.2023

Haberler