Üniversitemizde Dünya Sepsis Günü Etkinliği Düzenlendi

Dünya Sepsis Günü’nde Zonguldak Tıp Fakültesi Dekanlığı Toplantı Salonu’nda T.C.Sağlık Bakanlığı ve Türk Yoğun Bakım Derneği’nin ortaklaşa organizasyonel destekleri ile planlanan “Sepsis Farkındalık, Erken Tanı ve protokollerinin uygulanması amacı ile eğitim düzenlendi.

Eğitimler Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD.Öğretim Üyesi ve aynı zamanda TYBD Sepsis Eğitmenleri olan Prof. Dr. Hilal Ayoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Özcan Pişkin’in sunumları ve yoğun katılımcı sayısı ile gerçekleşti. Prof. Dr.Hilal Ayoğlu enfeksiyonlara karşı vücudun oluşturduğu normal dışı yanıtın organ fonksiyonlarında bozukluk ve yetmezlik oluşturması sonucunda ortaya çıkan ve ölüm oranı oldukça yüksek bir durum olan sepsisin yılda 20.000.000 kadar kişinin hayatını tehdit ettiğini” belirterek “sepsisin akciğer, meme ve prostat kanserleri ile AİDS görülme sıklıklarının toplamından bile daha fazla sıklıkta karşımıza çıktığını” söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Özcan Pişkin ise sunumunda “hastanelerdeki ölümlerin nerede ise üçte birinden sorumlu olan sepsisin acil tanı ve tedavisinin önemli olduğunu bu konuda yapılan eğitimler sayesinde toplum ve sağlık çalışanlarının farkındalığının arttırılmasının amaçlandığını” belirtti. Ayrıca “sepsise bağlı ölüm ve yaralanma oranlarının azaltılabilmesi amacı ile tanı konulur konulmaz erken antibiyoterapiye başlanmasının sağ kalım oranını artıracağını” vurguladı.Yayınlanma Tarihi : 18.09.2017
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin