Üniversitemizde ‘Davranışsal Bağımlılığın Olumsuz Etkileri’ Konferansı

Üniversitemizde 'Davranışsal Bağımlılığın Olumsuz Etkileri' başlıklı çevrim içi konferans Psikolog Ayşenur Eryiğit ile yapıldı.

30 Mart Salı günü zoom video konferans yoluyla gerçekleştirilen konferansta, çağımızın en önemli halk sağlığı problemlerinin başında yer alan bağımlılıklar konusu, çok yönlü olarak ele alındı. Konuşmasına bağımlılık kavramını ve türlerini açıklayarak başlayan Eryiğit, yakın geçmişe kadar bağımlılığın tütün, alkol gibi bir takım kimyasal maddeler ile anılırken günümüz dünyasındaki yeni gelişmeler ve yaşam standartlarındaki değişmelerle birlikte davranışsal bağımlılıklar olarak bilinen yeni tür bağımlılıklar halk sağlığının öncelikli konuları arasına girdiğini ifade etti.

Kumar, alış veriş, yeme-içme, internet ve egzersiz gibi türleri bulunan davranışsal bağımlılıkta, madde bağımlılığında olduğu gibi, bağımlı olunan davranışı sürekli gerçekleştirme arzusu varlığına işaret eden Psikolog Eryiğit, her türlü bağımlılıkla mücadelede olduğu gibi davranışsal bağımlılık ile mücadelede de en önemli unsur kişinin farkındalığı olduğunu söyledi. Davranışsal bağımlılıkların en çok genç nüfus üzerinde giderek yükselen bir trend gösterdiğini ve genel toplum sağlığını da olumsuz etkilediğine değinen Ayşenur Eryiğit, bu bağımlılık türlerinin beraberinde ise beklenmedik bireysel ve sosyal sorunlar oluşturduğunu, kontrol edilememesi durumunda bu tür ileri derecede psikopatolojik problemlere yol açabileceğini kaydetti. Psikolog Eryiğit, konferans kapsamında davranışsal bağımlılığının belirtileri, risk grupları, süreçleri, teknoloji ile ilişkimizin nasıl olması gerekliliği üzerine anektodlar paylaşarak, en sık görülen davranışsal bağımlılık türü olarak teknoloji bağımlılığına karşı sanal iletişimden çok gerçek yaşam ilişkilerinin önemli olduğu vurguladı, aile ve arkadaş ilişkilerine, spor yapmaya, sağlıklı yaşam, zamanın verimli değerlendirilmesine dikkat çekerek bağımlılıktan korunma yollarını önerdi.
 
 


Yayınlanma Tarihi : 31.03.2021
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin