Üniversitemizde ’19 Mayıs ve Gençlik’ Konulu Konferans Düzenlendi

‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıldönümü vesilesiyle, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ayça Erinç Yıldırım tarafından 20 Mayıs Pazartesi günü ’19 Mayıs ve Gençlik’ konulu konferans verildi.

Tahir Karauğuz Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Rektör Danışmanı ve Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Haluk Güven ve akademik personel katıldı.

Konferansta konuşan Ayça Erinç Yıldırım,  milli bayramların modern devletler için taşıdığı önemi vurgulayarak 19 Mayıs’ın milletimiz için ifade ettiği önemi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu bayramı neden gençliğe ithaf ettiğini anlattı.

Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından 19 Mayıs 1919 ile 29 Ekim 1923 arasında geçen tarihsel döneme değinerek Milli Mücadele ve sonrasında Cumhuriyetin kuruluş döneminin büyük bir önem taşıdığını vurguladı. Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti için ulusal bayramların en önemli işlevinin, bu tarihsel kesitte yaşanan olayların törensel kutlamalarla tekrar yaşatılarak, toplumda ulusal bir bilincin yaratılması ve özgüven duygusunun yeniden kazananılması olduğunu belirtti.

Konferans sonunda Prof. Dr. M. Haluk Güven,  konuşmacı Dr. Öğr. Üyesi Yıldırım’a teşekkür belgesi verdi.Yayınlanma Tarihi : 20.05.2019
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin