Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinliği Düzenlendi

14 Kasım Dünya Diyabet Günü” nedeniyle BEÜN Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde kan şekeri ölçümü ve panel düzenlendi.

Dünyada 300 milyondan fazla, Türkiye’de 7 milyondan fazla diyabetik bulunmaktadır. Diabetes mellitus/şeker hastalığı tedavisinde çığır açan insulin hormonunun saflaştırılmasıdır. Milyonlarca şeker hastasının tedavisini mümkün kılmıştır. Bunu gerçekleştiren Fredrick Banting'in doğum yıldönümü anısına her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü düzenlenmektedir.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Şebnem Kargı Toplantı Salonunda “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” etkinliği yapıldı. Etkinliğe Rektör V. Prof. Dr. Ali AZAR, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali BORAZAN, Başhekim Doç. Dr. Bekir Hakan BAKKAL, Dekan yardımcıları,  Başhekim Yardımcıları, Öğretim Üyeleri, öğrenciler, idari personel, hastane çalışanları,  hastalar ve yakınları katıldı. Etkinlik öncesi  kurulan standlarda isteklilere kan şekeri ölçümü ve diyabet risk hesaplamaları yapıldı.

Programın açılışında Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali BORAZAN konuşmasında, toplumda sık görülen bir hastalik olan Diabetes mellitus ile mücadelede  eğitim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetlerini bölgede en üst seviyede sunan Üniversitemizde böyle bir etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Rektör V. Prof. Dr. Ali AZAR ise konuşmasında günün önemini ve toplantının amacına yönelik olarak 14 Kasım Dünya Diyabet gününü kutlayarak emeği geçenlere teşekkür etti ve etkinliğin tüm diyabet hastalarına ve kamuoyuna faydalı olmasını diledi. Rektör V. Prof. Dr. Ali AZAR, ayrıca Üniversitemiz bünyesinde açılan ve bölge halkına hizmet veren Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Üniversitemize kazandırılmasını sağlayan önceki Rektörümüz ve şimdiki ÖSYM Başkanımız Prof. Dr. Mahmut ÖZER’e desteklerinden dolayı teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından sunumlara geçildi. Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU Diabetes mellitus/şeker hastalığının önemi, tarihçesi, tanısı ve tedavisine yönelik bilgilendirmeler yaptı.  Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Bölümü Öğretim elemanı ve Merkez Podoloji Birimi sorumlusu Öğrt. Gör. Banu ÜNVER diyabetik ayak nedenleri ve çözümlerine yönelik sunum yaptı. Son konuşmacı Merkezimiz Diyabet Hemşireleri Safiye ÇATALÇAM ve Diyabet Hemşiresi Ebru Boz UZALDI tarafından hazırlanan insulin pompası kullanımına yönelik bilgilendirmelerde bulunuldu. Toplantı sonunda Rektör V. Prof. Dr. Ali AZAR tarafından etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenler adına Prof. Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU’na teşekkür belgesi verildi.Yayınlanma Tarihi : 15.11.2017
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin