Üniversitemiz, ‘Kore Kültür Günü’  Etkinliklerine Ev Sahipliği Yaptı

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kore Kültür Merkezi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi işbirliğiyle ‘Kore Kültür Günü’ etkinlikleri kapsamında 3 Nisan Çarşamba günü  üniversitemiz Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde  bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Kore kültürünü tanıtmak ve iki ülke arasındaki kültürel alışverişi canlandırmak amacıyla düzenlenen etkinliklerin ilki Kore filmi olan  ‘Ode to My Father’ın gösterimi ile başladı.

Kültür Günü etkinlikleri, Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Dong Woo Cho tarafından verilen “Kore-Türkiye İlişkileri” başlıklı seminer ile devam etti.  Cho, seminer kapsamında Kore’nin konumu, kısa tarihi ve alfabesi hakkında bilgiler verdi. Kore ve Türkiye ilişkilerinde benzerlikler olduğunu, iki millettin de aile değerlerini önemsediğini belirten Müsteşar, dil ve kültür benzerliği hakkında örnekler vererek, yaşlılara saygı, küçüklere sevgi, misafirperverlik gibi ortak değerlere sahip olunduğunu söyledi.

“Kore’de Eğitim ve Korece Tanıtım Semineri” ile devam eden program sonrasında ise öğrenciler ve  Kore kültürüne ilgi duyanlar, Sezai Karakoç Fuaye alanında sergilenen Kore kaligrafi ve halk resimlerini inceleme ve  Kore geleneksel kıyafetlerini giyerek fotoğraf çektirme imkanını buldu.

Kore kültür günü etkinliklerinin finalinde ‘Kore Geleneksel Müzik ve Dans Gösterisi’ düzenlendi.  Akşam gerçekleşen gösteriye, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Garnizon Komutanı Ayhan Kafalı, Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, İl Jandarma Komutanı Gökhan İnan, Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Dong Woo Cho, akademik-idari personel ve öğrencilerimiz katıldı.

Gösteride geleneksel kıyafetlerle sahne alan Koreli sanatçılar, geleneksel müzik enstrümanları eşliğinde performanslarını sergiledi. Kore maske dansı tiyatrosunun özelliğine sahip olan ‘Bongsan Tal’ adlı dans gösterisi yapıldı. Koreli ses sanatçısı Bosung Kim tarafından ‘Gyeonggi Halk Şarkısı’ ve Kore geleneksel pop müziği olan ‘Güzel Ülke’ isimli şarkı seslendirildi.  Gösteri, ‘Jindo Buk Dans’, ‘Pangut’, ‘Saja-nori’ ve ‘Beona-nori’ adı verilen toplu dans performansları ile sonlandırıldı.

İzleyicilerden büyük beğeni toplayan gösteri Belediye Başkanı Akdemir ve Rektör Çufalı’nın gösteri ekibine çiçek takdim etmeleriyle sona erdi.Yayınlanma Tarihi :
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin