TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’ndan Üniversitemize Bağış

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’ndan Üniversitemize Bağış

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu (TİSK) Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’nın Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne bağışladığı SPY Cihazı, Şebnem Kargı Konferans Salonu'nda 22 Şubat Cuma günü yapılan tören ile tanıtıldı.

Gerçekleştirilen törende konuşan TİSK Yönetim Kurulu Üyesi El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Türker Özkan, vakıf tarafından bağışlanan SPY Cihazı hakkında özetle şunları söyledi: “SPY Cihazı desteği ile uygulanabilen Floresan Görüntü Rehberli Cerrahi, günümüzde dünyada hızla genişleyen bir alan olup, hassas, hatasız ve güvenli cerrahi uygulamalara olanak sağlamaktadır.  Floresan rehberli cerrahi, biyolojik yapıların gerçek zamanlı görselleştirilmesine ve organ fonksiyonlarının ameliyat anında değerlendirmesine odaklı bir yaklaşımdır. Bu yöntem cerrahın vizyonunu gerçek zamanlı olarak arttırır. Sadece kritik anatomik yapıları tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı ve hasta organların fonksiyonları hakkında da bilgi verir.

Kargı: ‘SPY Cihazı Ameliyatın Kalitesini, Doğruluğunu ve Güvenliğini Arttırmaktadır’

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı AD Başkanı Prof. Dr. Eksal Kargı ise törende yaptığı konuşmasında SPY Cihazının ameliyatın kalitesini, doğruluğunu ve güvenliğini arttırdığını ifade ederek, “SPY Cihazı desteği ile uygulanabilen Floresan Görüntü Rehberli Cerrahi, günümüz dünyasında hızla genişliyor. Bu yöntem, biyolojik yapıların gerçek zamanlı görselleşmesine ve organ fonksiyonlarının ameliyat anında değerlendirmesine yönelik bir yaklaşımdır. SPY Cihazı, cerrahi tedavilerin olası komplikasyonlarını azaltmakta, ameliyatın kalitesini, doğruluğunu ve güvenliğini arttırmaktadır. Özellikle büyük yaralanmalar sonrasında gerçekleşen mikro cerrahi ameliyatlarında SPY Cihazı önemli başarı elde ediyor. Ağır yaralanmalarda sağlam ve ölü dokuyu belirlemek 1-2 haftalık bir süre alıyordu. Bu cihaz sayesinde süre ortadan kalkıyor ve anında tespit ediliyor. Hasta ameliyattan çıkmadan olası bir problem fark ediliyor anında müdahale etme şansı oluyor” diye konuştu.

Törende konuşan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, SPY Cihazının üniversitemiz tarafından kullanılacak olmasının insanlarımıza daha kaliteli hizmet sunmamıza katkı sağlayacağını belirterek “Fakültemizde böyle bir cihaza sahip olmak hem çalışma konforumuzu artıracak hem de bizim insanımıza daha iyi hizmet vermemizi sağlayacak güzel bir ürün olarak envanterimize  geçmiş olacak. Bu imkanı sağladığı için Prof. Dr. Türker Özkan ve TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’na çok teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından bağış protokolü imzalandı ve toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.Yayınlanma Tarihi : 22.01.2019