Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalımızda “Akromegali Farkındalığı Günü” Etkinliği Düzenlendi

Akromegali hastalığının bilinirliğini artırmak ve erken önlem alınmasını sağlamak amacı ile T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından da onaylanan Akromegali Günü her yıl 15 Nisan’da gerçekleşiyor. Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından 2018 yılında da 15 Nisan “Akromegali Farkındalığı Günü” olarak etkinlikler düzenlemektedir.

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde “Akromegali Farkındalığı Günü” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Anabilim Dalı öğretim üyeleri,  araştırma görevlileri ile Dönem 6 intern öğrencileri katıldı. Etkinlikte Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU tarafından Akromegalinin tarihçesi, güncel durumu, tanı, tedavi ve takiplerinin nasıl yapıldığı anlatıldı.

İlk akromegali vakasının milattan önce yaşamış resim ve heykellerinden anlaşılan Mısır Firavunu Akhenaton’un olduğudur. Hastalığın tanımı ve tedavisi 1880’li yıllardan sonra tanımlanmıştır. Bu hastalar dev ve el-yüz görünümleriyle orta çağ döneminde sirklerde gösterilerde kullanılmıştır. Günümüzde bazı animasyon filmlerinde de bu hastalığın görünümü kullanılmıştır.

Hipofiz tümörlerine sık rastlanmasına rağmen bu hastalıklar halk tarafından çok iyi bilinmemektedir. Hipofiz, beynin uzantısı olan, nohut büyüklüğünde bir içsalgı bezidir. İşlevi vücuttaki hormon salgılarını yönetmektir. Bu bezin tümörlerinde aşırı veya yetersiz hormon salgılanmasına bağlı çok çeşitli belirtiler ve farklı hastalıklar ortaya çıkmaktadır.  Akromegali ise büyüme hormonu salgılayan tümörlerin yol açtığı hastalıktır. Genellikle 30-40 yaş arası erişkinlerde görülür ve toplumda görülme oranı milyonda 40 ile 70 arasında seyreder. Hastalık oldukça sinsi ilerlemektedir. Hastalığın başlaması ile tanı arasında geçen süre 6-10 yıla uzayabileceği bilinmektedir.

Akromegalinin büyüme hormonu fazlalığına bağlı el, ayak ve yüzde büyümelerle, kas iskelet sistemi bozuklukları, kalp hastalığı, kontrol edilemeyen şeker hastalığı durumlarında düşünerek hastanın ileri tetkik ve tedaviye yönlendirilmesi gerektiğine değinildi. Etkinlik, soru-cevap bölümü ile tamamlandı.Yayınlanma Tarihi : 15.04.2018
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin