Tarihçi Yazar Günleri “Türk Savaş Sanatı Üzerine” Konferansı İle Devam Etti

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tarih Öğrenci Topluluğu tarafından “Tarihçi Yazar Günleri” etkinliğinin ikincisinde, Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Göksu “Türk Savaş Sanatı Üzerine” başlıklı bir konferans verdi.

Tarihçilik yolunda bir adım, bir kalem, bir kelam düsturuyla 25 Mart Pazartesi günü Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, Aziz Şehitlerimizin hatırasına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Doç. Dr. Erkan Göksu konuşmasında, Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig adlı eseri üzerinden bilgiler verdi. Savaş sanatının, Türkçe karşılığına “Er erdemi” demenin daha doğru olacağını belirten Göksu, Türk tarihinde savaş sanatının olup olmadığı tartışmalarına da değindi. Türk yayı ve kılıcının kendine özgü biçim ve teknik özelliklerini resimlerle katılımcılara anlatan Göksu, Türk savaş stratejisinde kullanılan silahların öneminden bahsetti. Türklerin yaşam tarzı ve iktisadi şartların gerektirdiği durumlarda savaştığını söyleyen Göksu, göçebeliğin savaş severlik olmadığını tam aksine yerleşikliğin savaş severlik olduğunu ileri sürdü. 

Konferans, Doç. Dr. Erkan Göksu’ya katkılarından dolayı Teşekkür Belgesi verilmesi ve çeşitli hediyeler sunulması ile sona erdi.Yayınlanma Tarihi : 26.03.2019
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin