Sağlık Ordumuzun Genç Kahramanları Hekimlik Yemini Ettiler

Üniversitemiz Tıp Fakültesi 2020-2021 dönem mezunu öğrencilerimiz “hekimlik yemini” ederek mezuniyet belgelerini aldılar.

Farabi Kampüsü oditoryom alanında pandemi ile mücadele tedbirlerine uygun olarak 24 Haziran Perşembe günü gerçekleşen törene Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Rektör Yardımcıları, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Can, Dekan Yardımcıları, akademik personel ve mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

Tören genç hekimlerin sahneye davet edilmesi ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Törende 2021 yılı dönem mezunları adına dönem birincisi doktor Semih Uslu da bir konuşma yaptı. Konuşmasında; “6 yıllık uzun ve zorlu bir eğitim sonunda hekimlik mesleğine adım atıyoruz. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversite Tıp Fakültesi 2018 yılında akredite olarak eğitimini standardize eden Üniversitemizin bir parçası olmaktan gururluyuz. Tüm meslektaşlarıma sağlıkta şiddetin olmadığı bir çalışma hayatı diliyor, emeklerinden ötürü aileme ve hocalarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Can, “Fakültemiz bu yıl 16. mezunlarımızı veriyor, geride kalan 21 yılda 914 hekim mezun ettik, bugün 156 hekimi daha mezunlarımıza katmaktan büyük gurur duyuyorum. Sevgili genç meslektaşlarım hekimlik üzerine yetkinlik ve beceri kazanarak insanların sağlığını korumayı ve hastaları tedavi etme bilgisine sahip olmanın mutluluğunu yaşadınız. Desteğini sizden esirgemeyen ailelerinizin gururunu çok iyi biliyorum. Her birinizin ailesini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Fakültemizde 142 öğretim üyesi, 212 araştırma görevlisi ile eğitim araştırma ve sağlık hizmeti sunmaktayız. Sizleri başarılı hekimler olarak kadromuza kazandıran çok değerli hocalarımıza teşekkür ediyorum, saygıyla selamlıyorum. İyi bir tıp eğitimi kuşkusuz iyi bir alt yapı ve kalite güvencesiyle verilir, bu olanağı bizlere ve sizlere sağlayan başhekimliğimize ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Son olarak covid-19  pandemisi sürecinde hayatın kaybeden sağlık kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.” diyerek sözleri sonlandırdı.

Konuşmalarına üniversite eğitim ve araştırma hastanesinde görevli göz doktoruna yapılan saldırıyı kınayarak başlayan Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, üniversite olarak yapılan eylemin takipçisi olacaklarının altını çizdi. Rektör Prof. Dr. Çufalı sözlerine; “Son bir buçuk yıldır salgın nedeniyle farklı bir eğitimle meşgulüz. Bu süreçte öğrencilerimiz eğitimlerini çok daha zorlu bir şekilde sürdürdüler. Pandemi sürecinde hekimlerimizin değerini daha da fazla anladık. Mezunlarımızın yapacakları görev kutsal, bunun bilincinde olarak onları her zaman gururla anacaksınız. Değerli veliler, çocuklarınızı 6 yıl boyunca Zonguldak'a emanet ettiniz. Bugüne kadar ailelere “Çocuklarınız bize emanet, gözünüz arkada kalmasın” diyorduk. Bundan sonra biz hekimlerimize emanetiz. İnşallah meslek hayatlarında hep teşekkür edenleri olur, hepinize hekimlik hayatınızda başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından dönem birincisi Dr. Semih Uslu, ikincisi Dr. Hazal Kardelen Kahraman ve üçüncüsü Dr. Esma Zenbilli protokol üyeleri tarafından Mezuniyet Belgeleri ve plaketleri verildi. Dr. Beyza Kesecik’i Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) tarafından 'Yılın Acil İntern' öğrencisi seçildiği törende ayrıca 16'nci dönem birincisi Semih Uslu Yaş Kütüğüne isim plaketi çaktı. Genç doktorlar daha sonra Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinin öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Ayça Gültekin ile birlikte 'Hekimlik Yemini' etti.
  
Tören, öğrencilerin keplerini havaya fırlatmaları ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Yayınlanma Tarihi : 25.06.2021
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin