Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kendisi için Bülent Ecevit üniversitesi Devrek Bastonu Uygulama ve Araştırma Merkezi Tarafından Özel Üretilen Âsâ’yı Takdim Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 Nisan Salı günü toplu açılış törenine katılmak üzere Zonguldak’a geldi. Açılış töreninin ardından Zonguldak Valiliği’nde il yöneticileriyle bir araya gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer, BEÜ Devrek Bastonu Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından özel olarak üretilen âsâyı takdim etti.

Bülent Ecevit üniversitesi  Devrek Bastonu Uygulama ve Araştırma Merkezi ustalarından Necati Akcasu tarafından yapılan âsâda ilk kez mozaik uygulaması yapıldı.  Mozaik sanatçısı Meyçem Ezengin tarafından mozaik işlemesi yapılan âsâ Necati Akçasu tarafından Türkiye Cumhuriyeti 12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN için özel olarak üretildi. Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut ÖZER tarafından takdim edilen, Devrek’te yetişen kızılcık ağacından yapılan âsânın ikinci bir örneği bulunmuyor. Sap kısmı Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde kullanılan ve Fatih Sultan Mehmet’in kullandığı kavuğunun benzetimi olan âsâdaki kavuğun fes kısmı Cumhurbaşkanlığı forsunda bulunan 16 yıldızı (16 Türk Sancağı) temsilen 16 eşit parçalı yıldız formunda tasarlandı. İstanbul’un 7 tepe üzerine kurulmuş olmasından esinlenerek ve Fatih Sultan Mehmet’in 7 iklimin padişahı olarak tanımlanması nedeniyle kavuğun sarımı 7 boğum olarak tasarlandı. Sarığın alt kısmında 3 parçalı geleneksel Türk sanatlarından cam mozaik işçiliği yer alıyor. Âsâ’nın ana gövdesinin üst kısmında Kuran-ı Kerim’in ilk harfi “Elif” kabartmalı olarak işlendi. Asanın gövde kısmı, Osmanlı Kündekâri motifi ile tamamlandı.

 Yayınlanma Tarihi : 06.04.2017
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin