Rektörümüz Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle, ilimiz basın mensupları ile bir toplantıda buluştu.
12 Ocak Salı günü gerçekleşen toplantıda, Rektörümüz, gece gündüz demeden toplumu bilgilendirmek adına fedakarca çalışarak kamu hizmeti görevini layıkıyla yerine getirmeye çalışan gazetecilerin ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Basın mensupları ile son olarak 2020 Temmuz ayında bir araya gelindiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Çufalı, son 6 ayda üniversitemizde yürütülen faaliyetlere ilişkin gazetecilere bilgiler aktardı.
 
“Öğrencilerimizi çok Özledik”
Tüm dünyayı etkisi altına alan Yeni Tip Koronavirüs (COVID-19) küresel salgını sebebiyle ara verilen yüzü yüze eğitim itibariyle, Zonguldak Büllent Ecevit Üniversitesi’nin sahip olduğu güçlü teknolojik altyapı sayesinde eğitim faaliyetlerinin dijital ortamda kesintisiz bir şekilde devam ettiğinin altın ı çizen Rektör Prof. Dr. Çufalı, “Üniversitemiz uzaktan eğitim sistemine kolay bir şekilde entegre oldu. Kaliteli ne nitelikli eğitim faaliyetlerimiz online olarak devam ediyor. Bu süre zarfında tüm bilimsel ve akademik etkinliklerimizi, pandemi ile mücadele tedbirleri kapsamında çevrimiçi olarak sürdürüyoruz. Bu süre zarfında öğrencilerimizi de çok özledik. Temennimiz en kısa zamanda Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak öğrencilerimizle yüz yüze eğitimde bir araya gelmektir.” diye konuştu.
Koronavirüs salgınının Çin’de ortaya çıktığı ilk andan itibaren dünyaya yayılım göstermesi sürecinde, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin Sağlık Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışarak, salgına yönelik tedbirler alınması ve kriz yönetiminin oluşturulması adına hazırlıkların yapıldığını ifade etti. Salgının ülkemizde görüldüğü 2020 Mart ayı itibariyle de hastanemizde sağlık çalışanlarımızın özverili hizmetleriyle salgına karşı topyekün mücadele verildiğini kaydeden Rektörümüz, Sağlık Bakanlığının yanında Zonguldak Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü ile senkronize olarak  salgınla mücadele aynı kararlılıkla sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam ettiğini; bu süreçte Üniversitemiz bir araya hastanesine bağışta bulunan Eren Enerji, ERDEMİR, Çanakçılar A.Ş, Başkent Üniversitesi ve Zonguldak MÜSİAD’a bir kez daha teşekkür etti.
Bünyesinde Tıp Fakültesi hastaneleri bulunan üniversiteler arasında bilgi ve deneyimlerini paylaşmak, çağdaş sağlık hizmetiyle birlikte eğitim ve araştırma faaliyetlerini etkinleştirilmek ve ortak hareket etmeyi sağlamak amacı ile kurulan ‘Üniversite Hastaneler Birliği’ne üye olunduğu bilgisini veren Rektör Çufalı, hastane bünyesinde hasta ve hasta yakınları ile olan iletişimin güçlendirilmesi ve hizmette kalitenin artırılması amacıyla ‘Halkla İlişkiler Birimi’ kurulduğunu, birim vasıtasıyla problemlerin kısa sürede çözüldüğünü, alınan geri bildirimler vasıtasıyla da hizmetlerin daha kısa ve kolay bir şekilde sunulduğunu belirtti.

 “Uzaktan Eğitimde Yeni Bir Online Ortam Hazırlayacağız”
Pandemi ile mücadele tedbirleri kapsamında ülkemiz genelinde ara verilen yüzü yüze eğitim sonrasında,  online olarak devam eden eğitim faaliyetlerinde de, üniversitemizin sahip olduğu güçlü dijital ağ yapısı ile kaliteli ve nitelikli eğitim faaliyetlerinin sürdürüldüğünü vurgulayan Rektörümüz,  “ Öğrenci odaklı misyonla hareket eden Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak, gerek sosyal ve kültürel, gerek akademik ve bilimsel faaliyetler ile çağın ihtiyaçlarını karşılayabilecek, tam donanımlı öğrenciler yetiştirmek ve geleceğe uğurlamak adına kendimizle yarışıyoruz. Ar-Ge birimlerimiz ve Uzaktan Eğitim Merkezimizle uzaktan eğitimde büyük atılımlar yaptık. Mezuniyet törenlerimiz ilk defa çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.  2020-2021 Akademik yılına tam dijital donanımla, daha güçlü başladık. Uzaktan eğitimde yeni bir online ortam hazırlıklarımız, projeler ve pilot uygulamalar devam ediyor. Her şey öğrencilerimiz için. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi şu ana kadar 75 bini aşkın mezunuyla, 35 bini aşan mevcut öğrencisiyle büyük bir ailedir”  dedi.
 
“Toplumla Bütünleşen, Çevre Dostu Bir Üniversiteyiz”
 Toplumla bütünleşme misyonu çerçevesinde, ilimizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak   her türlü girişime açık bir üniversite olarak, başta belediyeler ve diğer sivil toplum kuruluşları olmak üzere birçok kurum ile topluma yararlı projelerde iş birliği  içerinde olduklarını kaydeden Rektör Prof.Dr. Çufalı, “Öğrencilerimizle toplumla bütünleşmek adına  geliştirdikleri projeler ile toplumsal ve çevre duyarlılığına önem veriyor; üniversite-sanayi iş birliği kapsamında   katma değer üreten projelerle de  ilimiz ve bölgemizdeki  de  iş dünyası ile bir araya geliyoruz. Geleceğe daha temiz ve yaşanılabilir bir yaşam alanı bırakılması hedefiyle,  çevre bilinci ve doğanın korunması yönünde projeler ve sıfır atık çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Çevre dostu bir üniversite olarak tüm kampüslerimiz ‘sıfır atık’ belgesi almaya hak kazandı. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi paylaşan, toplumla bütünleşen ve toplumsal duyarlılığı olan bir üniversitedir” diye konuştu.
 
“Nitelikli Bir Şekilde Büyümeye Devam Ediyoruz”
 Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin sadece nicelik olarak değil nitelik olarak da büyümesini hızla sürdürdüğünü vurgulayan Rektör Çufalı, üniversite genelinde tamamlanan alt yapı hizmetleri ve devam eden Ar-Ge Çalışmaları hakkında da konuştu. Prof. Dr. Çufalı, yüksek teknoloji ve dijital donanımlı yeni kütüphane binası ve İlahiyat Fakültesinin ve   sosyal ve kültürel yaşam alanı olarak hizmete girecek 15 Temmuz Şehitler Kampüsü’nün öğrencilerimizle buluşmaya hazır olduğunu kaydetti. Rektörümüz, Kdz. Ereğli Kampüsüne yönelik projelendirmenin devam ettiğini, İncirharmanı Kampüsü alt yapı çalışmalarının tamamlandığını, Sağlık Kampüsü için de çok amaçlı spor salonu projesi için ihaleye çıkıldığını sözlerine ekledi.
Üniversitemizi, ilimizi ve ülkemizi dünya çapında gururlandıran Grizu 263 Uzay Takımı’nın Türkiye’nin en küçük cep uydusunu uzaya fırlatmak için gün saydığını söyleyen Rektörümüz, 24 Mayıs’ta yapılacak olan  Farabi VII. AR-GE ve İnovasyon Proje Pazarı Hazırlık Çalışmalarına ilişkin olarak da basın mensuplarını bilgi verdi.

“Zonguldak BEÜ Zonguldak’ın Dünyaya Açılan Kapısı”
İlimizin dinamik güçlerinden biri olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin, bilimsel, akademik, spor ve sosyo-kültürel alanda elde edilen ulusal ve uluslararası başarılara da değinen Rektör Çufalı, farklı kategorilerde elde edilen başarıların, ilimiz ve üniversitemizin tanınırlığı ve bilinirliğini artırdığını belirtti.  Yurt içi ve yurtdışı kapsamlı gerçekleşen online konferanslar, sempozyumlar; alanında uzman kişilerin katılımıyla gerçekleşen söyleşiler vb. ile de üniversitenin Zonguldak’ın dünyaya açılan kapısı konumunda olduğunu kaydeden Rektörümüz, bu sorumluluk bilinciyle yenilikçi ve gelişime vizyonla tanıtıcı çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi.

“Üniversitemizin Yeni Misyonu: Filyos Vadisi Projesi”
Türkiye’nin en büyük ekonomik  kalkınma yatırımlarından biri olan ‘Filyos Vadisi Projesi’  kapsamına çok önem verildiğini vurgulayan Rektörümüz,  bu mega projeye akademik, teknolojik ve bilimsel altyapı desteği sağlamak hazırlıkların hızla devam ettiğini sözlerine ekledi.  Bu süreçte ilk etapta 12-13 Şubat’ta çevrimiçi olarak ‘Filyos Çalıştayı’ nın düzenleneceğini, ileriki süreçte de kongre planlandığını ifade eden Rektör Çufalı,   Filyos Endüstri Bölgesi ve Limanına ziyaretlerin ve paydaşlarla istişarelerin devam ettiğinin altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, “ 2021 yılında üniversitemizin yeni misyonu Filyos Vadisi Projesi’dir. Ülkemiz ekonomisine büyük ivme kazandıracak projeye her türlü desteği sunmaya hazırız” diye konuştu.
 


Yayınlanma Tarihi : 14.01.2021
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin