Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali AZAR’ın 14 Mart Tıp Bayramı Mesajı

Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin açılış tarihi olan 14 Mart 1827, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

 Tıp Bayramı ise ilk kez, 1. Dünya Savaşı sonunda, İstanbul'un işgal edildiği günlerde, işgal kuvvetlerine karşı, hocaları ile tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 14 Mart 1919 yılında kutlandı.

 Günümüze kadar gelen 14 Mart kutlamaları, o gün, tıp doktorlarının öğrencileri ile birlikte gösterdikleri onurlu adımlarının devamı olan bilinçle Tıp Bayramı adıyla kutlanıyor.

Hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımız, büyük fedakarlıklarla ülkemizin her köşesinde, İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeden, sonsuz sabır ve özveriyle görevlerini ifa etmektedirler. Bölgemizin en donanımlı sağlık üssü olan Üniversitemiz Tıp Fakültesi ve Araştırma Hastanesi değerli hekimleri ve tüm çalışanları ile insan sağlını korumanın toplumu ve devleti korumakla aynı doğrultuda olduğu bilinci ile çalışmalarını büyük bir özveri ile yerine getirmektedirler.  

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” söylemini, 1919 ruhu ile içselleştiren ve bu temel amaç doğrultusunda toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi adına bu onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren tüm hekimlerimiz ile sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.Yayınlanma Tarihi : 14.03.2018
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin