Prof. Dr. Şevket Pamuk 'Türkiye'nin 200 Yıllık İktisadi Gelişim' Konulu Konferans Verdi

Üniversitemizde 22 Mart Çarşamba günü “Türkiye’nin 200 Yıllık İktisadi Gelişimi” konulu bir konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Pamuk konuk oldu. Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Rektör Yardımcıları Prof. Dr. M. Haluk Güven, Prof. Dr. K. Varım Numanoğlu, Prof. Dr. Ş. Hakan Kutoğlu öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Şevket Pamuk verdiği konferansta Türkiye ekonomisinin ne ölçüde geliştiğini, nereden nereye geldiğini, kişi başına düşen milli geliri baz alarak ve bu değerleri diğer ülkelerle karşılaştırma yaparak, grafiksel bir sunum gerçekleştirdi.

İki Yüz Yılda Türkiye’nin Ekonomik Durumu Dünya Ortalamalarına Yakın

İki yüz yıllık süreçte Türkiye’nin farklı ekonomi modellerini denediğini söyleyen Pamuk, sonuçların hep dünya ortalamalarına yakın seyrettiğinin de altını çizdi. Türkiye’nin 19. yüzyılda, iki yüz yıl önce kişi başına düşen gelir yüzdesinin dünya ortalamalarının az üzerinde olduğunu ve bu oranın gelişmiş ülkelerden Batı Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın ortalamasının da yüzde altmışına tekabül ettiğini de sözlerine ekledi. Sonrasında ise bu yüzdenin gelişmiş ülkelerin yüzdelerini hızla arttırmalarıyla birlikte düştüğünü belirterek, oluşan farkın 1950 yılına kadar büyüdüğünü ifade etti. Şu anda ise Türkiye’nin gelir olarak dünya ortalamasının biraz üzerinde olduğunu söyleyen Pamuk; ekonomik gelişmeyi gösteren tek göstergenin kişi başına düşen gelir olmadığını vurgulayarak, diğer göstergenin ise insani gelişme olduğunun altını çizdi. Pamuk: “İnsani gelişme deyince kişi başına gelirin yanına sağlık ve eğitimi de koymalıyız. Doğumda yaşam beklentisi bu noktada önemlidir. Türkiye’de 200 yıl önce doğan bir insanın yaşama beklentisi 27-28 yıldı. Çünkü o dönemde bebek ölüm oranları çok yüksekti. Şu anda ise Türkiye’de doğumda yaşam beklentisi 72 yılı göstermektedir. Sağlıkta da gelişme olarak dünya ortalamalarına yakınız.” dedi

Prof. Dr. Pamuk: “Orta gelir aşamasına gelen ülkeler yüksek gelirli ülkelerin arasına katılmada oldukça zorlanıyorlar. Bunun için eğitimin artması, inovasyonun olması, teknolojinin daha yüksek beceriyle kullanılması, katma değeri daha yüksek ürünlerde uzmanlaşılması ve bu ürünlerin dünyaya ihraç edilmesi gerekiyor.” diyerek; orta gelir tuzağının aşılabilmesinin ancak ve ancak kurumların güçlendirilmesiyle mümkün olabileceğine vurgu yaptı.

Soru cevap kısmının ardından, programın sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. M. Haluk Güven katılımından ötürü Prof. Dr. Şevket Pamuk’a plaket takdim etti.Yayınlanma Tarihi : 22.03.2017
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin