Doç. Dr. Süleyman Doğan Bülent Ecevit Üniversitesi’nde Mesnevi’de Eğitim Yöntemlerini Anlattı

Akademisyen-Gazeteci-Yazar Doç. Dr. Süleyman Doğan Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde “Mesnevi’de Eğitim Yöntemleri” başlıklı konferans verdi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ş. Hakan Kutoğlu, akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı.

“Mesnevi’de Eğitim Yöntemleri” konferansına konuşmacı olarak katılan Türkiye Gazetesi Yazarı Doç. Dr. Süleyman Doğan, ilgiyle dinelenen konferansında Mesnevi’nin pedagojik unsurları içinde barındıran son derece önemli bir eser olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Mesnevi, Tasavvuf için büyük önem arz eden edebi eserlerin belki de başında gelmektedir. Yüzyıllardır bu esere dünyaca duyulan ilginin son derece yüksek olduğu bilinmektedir. İlginin bu denli yüksek olması iki temel sebebe bağlanabilir. Bunlardan ilki eserin içerdiği mesajlar olmakla beraber, bunlardan ikincisi eserin bu mesajları iletişindeki pedagojik başarıdır. Eserin okuyucuyla arasında son derece sağlıklı bir iletişim kurabilmesi Mevlana’nın insan doğasını ve nasıl iletişim kurulabileceğini ne kadar iyi kavradığını göstermektedir. Mesnevi’ de insanı eğitmek için anlatılan metotlar kadar, iyi  bir eğitimin, öğretmenin ve öğrencinin de sahip olması gereken özelliklere dair mesajlar sürekli olarak verilmektedir. Bu metotların ve mesajların modern psikoloji ve pedagoji bilimlerince de bugün kabul edilen çeşitli doğrularla çok sayıda kesişim içermesi Mevlana’nın insan doğasını ne kadar iyi kavradığını ve eserinin evrenselliğini göstermektedir.”

BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ş. Hakan Kutoğlu, Doç. Dr. Süleyman Doğan’a verdiği konferans anısına teşekkür plaket takdim etti.

Program sonrası Doç. Dr. Süleyman Doğan, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırarak kitaplarını imzaladı.Yayınlanma Tarihi : 16.12.2016
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin