Çaycuma MYO Laboratuvar Alt Yapısı Güçleniyor

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Üniversitemiz yerleşkelerinde alt yapı iyileştirme ve güçlendirme çalışmaları hızla devam ediyor. Bu çerçevede başlatılan bilimsel projelerden biri daha sonuç verdi. Çaycuma Meslek Yüksekokulu (MYO)’nda bulunan ahşap malzemeler laboratuvarının teknik alt yapısının güçlendirilmesi kapsamında  yürütülen proje başarıyla sonuçlandırıldı.

MYO Müdürü  Doç. Dr. Hikmet Yazıcı’nın yürütücüsü olduğu, Öğr. Gör. Hakan Çetin ve  Öğr. Gör. Vedat Hekimoğlu’nun yardımcı araştırmacı oldukları 2021-87846296-01- “Filyos Bölgesinde Yetişen Endüstriyel Bazı Ağaç Türlerinin Katma Değeri Yüksek İşlenmesi İçin Yüzey Özelliklerinin Belirlenmesi ve Hızlandırılmış Yaşlandırmanın Etkisi” isimli alt yapı projesi kapsamında alınan, kontak açısı ve yüzey serbest enerjisi ölçüm cihazı kurularak faaliyete geçirildi.

Projenin hayata geçmesiyle bilgisayardan kontrol edilen cihaz, bünyesinde bulundurduğu yazılımlar ile temas açısı ölçümü, damla şekli analizi, katı yüzeylerin ıslanma ve yapışma karakterleri hakkında analizler yapabilmektedir. Cihaz ile farklı ağaç türleri ve ahşap esaslı ürünlerin hem bilimsel analizleri yapılabilecek, hem de ilgili sektörlerin beklentilerine cevap verilebilecektir.

Akademik personelimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.


Yayınlanma Tarihi : 07.10.2021 Sayfa Görüntülenme Sayısı : 28