Çaycuma Meslek Yüksekokulu’ndan İki Önemli Proje

Katılım Öncesi Mali Yardım (IPA) çerçevesindeki İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi - Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi hibe programı kapsamında Çaycuma Meslek Yüksekokulunun proje ortağı olduğu iki projenin desteklenmesi kabul edildi.

Projelerden ilki Çaycuma Meslek Yüksekokulu ve Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odasının birlikte geliştirdikleri “Karaelmas Diyarının Keyfedilmemiş Cevherleri İş Hayatında Projesi”. Proje ile Zonguldak’ta dezavantajlı kadınların işgücü piyasasına katılım oranlarının yükseltilmesi, işsizlik oranlarının düşürülmesi ve sosyal entegrasyonlarının sağlanması amaçlanıyor. Zonguldak’ta çağrı merkezi sektörü ile projenin tanıtımı için toplantılar; kadın istihdamının artırılmasıyla ilgili panel ve çalıştaylar düzenlenecek. Yine proje kapsamında, 18-28 yaş arasındaki işsiz ve dar gelirli 100 kadına Çağrı Merkezi Personeli Meslek Eğitimi ve İşbaşı Eğitimi verilecek. Eğitimler Çaycuma MYO öğretim elemanlarınca verilecek olup, işbaşı eğitimler de Çaycuma MYO Çağrı Merkezinde yapılacak. Proje kapsamında iş arayanlar ile işçi arayan işverenlerin eşleştirileceği bir eşleştirme sistemi kurulacak ve eğitimi başarı ile tamamlayan kursiyerler işgücü piyasasına yönlendirilecek.

Çaycuma Meslek Yüksekokulu ve Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası’nın birlikte geliştirdikleri “Kadın Tasarımcılar Çaycuma’yı Değiştiriyor” adlı ikinci proje kapsamında ise kadın katılımcılara, Çaycuma MYO öğretim elemanları tarafından bilgisayar destekli mobilya tasarım eğitimleri verilecek. Eğitimler MEGEP Mesleki Eğitim Modülüne (Mobilya ve İç Tasarım Modülü) göre ve 30 kişilik iki gruba toplamda 720 saat olarak verilecek. Eğitimlerde AutoCad ve Adeko14 çizim programları kullanılacak. Eğitimin sonunda katılımcılara MEB onaylı sertifika verilecek. Çalışmak ve tercih edilen bir meslek sahibi olmak isteyen kadınların öncelikle yer alması hedeflenen bu eğitimin kapsamında staj imkânı da sağlanacak.Yayınlanma Tarihi : 27.12.2016
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin