BEÜ’den Yeni Bir Bilimsel Dergi Daha: “Karaelmas İş Sağlığı ve Güvenliği Dergisi” Yayın Hayatına Başladı

Yayına hazırlıkları 2016 yılında başlayan “Karaelmas İş Sağlığı ve Güvenliği Dergisi’nin hazırlık süreci bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak derginin ilk sayısı 29 Aralık 2017 tarihinde elektronik olarak yayımlandı. Dergi, multidisipliner bir bilim dalı olan iş sağlığı ve güvenliği alanında fen, teknoloji, mühendislik, hukuk, sağlık ve sosyal bilimler alanlarında iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan bilim insanlarını bir çatı altında toplamayı ve bu alandaki bilimsel araştırmaların tanıtılmasını amaçlamaktadır. Karaelmas İş Sağlığı ve Güvenliği Dergisi’nde iş sağlığı ve güvenliği alanıyla ilişkili konularda Türkçe ve İngilizce yazılmış makaleler yer almaktadır.

Karaelmas İş Sağlığı ve Güvenliği Dergisi editörü Prof. Dr. Ahmet Ferda Çakmak, dergide literatüre kaynak sağlayacak nitelik ve değerde olan yayınlara yer verildiğini belirterek şunları söyledi: “Karaelmas İş Sağlığı ve Güvenliği Dergisi, Bülent Ecevit Üniversitesi'nin resmi, hakemli, açık erişim yayın organıdır. Derginin misyonu, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki araştırma tecrübesi ile geliştirilen fikir ve verilerin paylaşımına zemin hazırlayarak alanındaki bilgi birikimini geliştirmektir. Makaleler, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını ortadan kaldırmaya, daha güvenli ve rahat bir çalışma ortamı yaratarak çalışma yaşamının niteliğini yükseltmeye, nihayetinde çalışanların sağlık ve güvenliğini iyileştirmeye yönelik çalışma konularını kapsamaktadır. Karaelmas İş Sağlığı ve Güvenliği Dergisi, disiplinler arası bir yaklaşımla Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarını kapsayan yazılarla yılda 2 sayı olarak Türkçe ve İngilizce dillerinde yayımlanmaktadır. Kuruluşundan itibaren TÜBİTAK ULAKBİM Dergi PARK sisteminde yer alan dergi, http://dergipark.gov.tr/kisgd adresinden takip edilebilmekte, Dergi PARK sistemi kullanılarak gönderilen çalışmalar değerlendirilmektedir.”

Prof. Dr. Çakmak açıklamasında ayrıca, BEÜ Karaelmas İş Sağlığı ve Güvenliği Dergisi’nin yayın hayatına başlamasında desteğini esirgemeyen önceki Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Özer’e ve Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Ali AZAR’a, alan editörlüğü, yayın kurulu üyeliği ve hakemlik yapan akademisyenlere, eserlerini yayımlatmak üzere dergiye gönderen araştırmacılara ve emeği geçen tüm bilim insanlarına teşekkür etti.Yayınlanma Tarihi : 08.01.2018
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin