Akıllı Sistemlerde Yenilikler Ve Uygulamalar (ASYU 2020) Konferansı’nda Üniversitemize ‘En İyi Bildiri İkincilik Ödülü’


Yıldız Teknik Üniversitesi ve IEEE (The Institute of Electrical and Electronics Engineers) Türkiye desteği ile Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen ASYU 2020 Konferansında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ekibinin, "İnsansız Sualtı Aracından Alınan Verilere Bağlı Filtre Kestirimlerinin Makine Öğrenmesi ile İyileştirilmesi” başlıklı bildirisi ‘En İyi Bildiri İkincilik Ödülü’ne layık görüldü.

15-17 Ekim tarihleri arasında Marmara Üniversitesi’nde online olarak gerçekleştirilen konferansta, Yapay Zeka, Yapay Zeka Sinir Ağları, Derin Öğrenme, Bulanık Mantık, Karma Akıllı Sistemler, Bilgi Tabanlı Sistemler, Uzman Sistemler, Akıllı Optimizasyon Algoritmaları, Makine Öğrenmesi, Örüntü Tanıma, Veri Madenciliği, Akıllı Elektronik Sistemler, Evrimsel Hesaplama konu başlıklarında çok sayıda bildiri yayımlandı.

Üniversitemize ikincilik ödülü kazandıran, Elektrik-Elektronik ve Geomatik Mühendisliğinin ortak çalışmasıyla hazırlanan, Berna Erol, Recep Fatih Cantekin, Seda Karadeniz Kartal, Rıfat Hacıoğlu, Şenol Hakan Kutoğlu, Kurtuluş Sedar Görmüş ve M. Kemal Leblebicioğlu’nun yazarları arasında olduğu çalışma 119E037 nolu TÜBİTAK 1001 destekli 'İnsansız Sualtı Aracı Kullanarak Dip Taramalı Sonar ve Batimetrik Veri Birleşimi İle Sualtı Haritalandırması ve Deneysel Uygulaması' isimli projesi kapsamında hazırlanmıştır. Günümüzde özellikle bölgemizde doğalgaz potansiyeli ile önem kazanan su altı haritalandırmada iyileştirmelerin amaçlandığı bu çalışmalarda doğalgaz hatlarının da sualtı araçları ile yakından takibi yapılabilecektir.

Proje ekibi, ikincilik ödülüne ilişkin yaptıkları açıklamada, en başından beri desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof.Dr. Mustafa Çufalı başta olmak üzere, olmak üzere Mühendislik Fakültesi Dekanlığına ve TÜBİTAK’a teşekkürlerini sundu.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak, Öğretim Üyelerimizi tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Yayınlanma Tarihi : 05.11.2020
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin