Prof. Dr. Sadettin ÖKTEN - 2015

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu tarafından Prof. Dr. Sadettin Ökten’e tevcih edilen Fahri Doktora payesi, Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonunda düzenlenen törenle takdim edildi. Tören, Zonguldak Valisi Ali Kaban ve eşi Neriman Kaban, YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer, BEÜ Senatosu üyeleri, Sivil Toplum Örgütlerinin temsilci ve üyeleri, akademik ve idari personel ile öğrencilerin katılımı ile 27 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

Tören için BEÜ Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından özel olarak hazırlanan ve izleyicilerden büyük beğeni alan Prof. Dr. Sadettin Ökten’in yaşamından kesitlerin yer aldığı kısa filmin ardından YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay bir konuşma yaptı. Günay, Bülent Ecevit Üniversitesinin sürdürdüğü bilimsel, kültürel, sanatsal gelişim çalışmalarının içerisinde gerçekleştirdiği Fahri Doktora takdimlerinin Üniversitenin başarısını taçlandırmakta olduğunu ifade etti ve başta Rektör Özer olmak üzere tüm BEÜ ailesini kutladı.

Prof. Dr. Durmuş Günay’ın ardından kürsüye gelen ve BEÜ Senatosunun kararını okuyan Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, “Mühendislik ve mimarlık alanındaki ihtisas ve çalışmalarıyla birlikte tevarüs edilen medeniyetin yeniden inşasına, geleneğe, kültüre, bilime, sanata ve edebiyata yapmış olduğu evrensel nitelikteki katkıları dolayısıyla Prof. Dr. Sadettin Ökten’e, Bülent Ecevit Üniversitesinin Fahri Doktora Payesinin tevcihine oy birliği ile karar verilmiştir" dedi ve Prof. Dr. Ökten’i sahneye davet etti.

Tören, tamburda Özer Özel, klasik kemençede Aslıhan A. Özel, neyde Kemal Karaöz’den oluşan grubun sunduğu dinleti ile devam etti. Sanatçılar icra ettikleri klasik Türk Musikisinin birbirinden güzel eserleri ile izleyicilere doyumsuz bir müzik ziyafeti sundular. Rektör Özer’in daveti üzerine Prof. Dr. Sadettin Ökten de sahneye geldi ve sanatçılara sesiyle eşlik etti.

Sadettin Ökten kimdir?

Sadettin Ökten 1 Eylül 1942’de Beyazıt’ta dünyaya gelmiştir. 1949 senesinde Koska’daki Koca Ragıp Paşa İlkokulu’na okumayı bildiği için ikinci sınıftan başlayan Ökten’in ikinci okulu ise, başlangıçta Arapça, daha sonrasında Kabataş, Darüşşafaka ve Vefa Liselerinin unutulmaz edebiyat hocası ve İmam Hatip okullarının kurucusu Mahmud Celaleddin Ökten’in yani babasının dost sohbetleridir. 1953 senesinde Vefa Lisesi’ne kaydolan Ökten, lise tahsilini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazanır. Yüksek inşaat mühendisi olmasına rağmen şehir ve medeniyet, özellikle de İslâm medeniyeti konularındaki entelektüel birikimiyle tanınan Prof. Dr. Sadettin Ökten Mimar Sinan Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesidir.