Kudsi ERGUNER - 2014

Kudsi ERGUNER - 2014

Küçült Yazı Tipi Büyüt
Üniversitemiz Senatosunun 4 Mart 2014 tarihli toplantısında aldığı karar gereği ünlü neyzen Kudsi Erguner’e verilen Fahri Doktora payesinin takdim töreni, 20 Nisan 2014 tarihinde, Merkez Kampüs Spor Salonunda gerçekleştirildi.
Konuklar Fahri Doktora takdim töreni öncesinde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan ve Kudsi Ergüner ‘in yaşamından kesitler sunan filmi izlediler.

Davetliler tarafından büyük beğeni alan filmin ardından kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, BEÜ Senatosunun ilgili kararını okuyarak Kudsi Ergüner’e sahneye davet etti ve cübbesini giydirerek Fahri Doktora belgesini takdim etti. Fahri Doktora belgesini aldıktan sonra bir konuşma yapan Erguner şunları söyledi: “Bülent Ecevit Üniversitesine böyle onurlu bir payeyi bana layık görmeleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. Biz sanatçılar arılara benzeriz, çiçekler ne kadar çok çeşitliyse o kadar renkli ve çeşitli ilham kaynağımız olur. Umarım ülkemizde de daha nice çiçekler yetişir ve o çiçeklerin farklı lezzetlerdeki balını yapma olanağı buluruz."

Kudsi Ergüner törenin ardından kendisine eşlik eden ve Hafız Yunus Balcıoğlu, Serkan Halili (kanun), Murat Yademir (tanbur), Alper Uzkur (yaylı tanbur), Hamdi Akatay (perküsyon) oluşan topluluk ile bir konser verdi.

Vali Ali Kaban ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, Erguner’e, Üniversitemiz doktora öğrencisi Yetkin Senemoğlu tarafından yapılan karakalem bir portresi ile teşekkür çiçeği takdim ettiler.
Tören ve konserin ardından protokol üyeleri Kudsi Erguner ile bir hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Kudsi Ergüner kimdir?

4 Şubat 1952 doğumlu Neyzen Kutsi Erguner, Klasik Osmanlı ve Tasavvuf müziği konusunda uzun yıllardır gerçekleştirdiği konserler ve yayınladığı CD’lerle hem uluslararası bir üne sahip olmuş, hem de geleneksel müziğimize evrensel bir boyut kazandırmıştır.

Türk tasavvuf müziğinin ana enstrümanı Ney’de, Mevlevi geleneğinin devamı olan "Erguner ekolü “nün son temsilcisi Ulvi Erguner ’in yetiştirdiği tek sanatçıdır.

Mevlevi ayinlerinin Fransa, İngiltere ve Amerika’da 1970-71 ve 72 yıllarında yapılan ilk tanıtımlarına katılmış, yine aynı yıllarda TRT İstanbul Radyosu'nda sanatçı olarak görev yapmıştır.

1973 yılından itibaren yerleştiği Paris kentinde, müzik çalışmalarının yanı sıra, mimarlık ve müzikoloji öğrenimi görmüş ve her iki konuda da doktora çalışması gerçekleştirmiştir.

Günümüze kadar Osmanlı müziğinin her türlü dalında sayısı yetmişi bulan ve bütün dünyada dağıtılan CD’ler üretmiştir.

Geleneksel müzikler üzerinde yaptığı çalışmalar sadece Türkiye ile kısıtlı kalmamış, Hindistan, Pakistan, Afganistan, Japonya ve Kuzey Afrika ülkelerinde de araştırma ve çalışmalar yapmıştır.

Nusret Fethi Ali Khan, Anvar Brahem, gibi çeşitli ülkelerin sanatçıları ile yaptığı çalışmalar onların da uluslararası bir üne kavuşmasını sağlamıştır.

Bugün "World Music" adıyla bütün dünyada büyük ilgi gören müzik akımının en önemli öncülerinden birisidir.

Peter Gabriel, Jean Michel Jarre, Georges Apherghis, Didier Lookwood, Michel Portal, Christof Lauer, Michel Godard, Markus Stockhausen, Heliard Ensemble, New Ensemble, Marc Minkowsky, Fazıl Say gibi pop müziğinden klasik müziğe ve jazz’dan contemporain müziğe kadar birbirinden çok farklı konularda ünlü sanatçılarla biraraya gelerek konserler vermiş, CD’ler üretmiştir.

Dünyaca ünlü Peter Brook’la tiyatro ve sinema konusunda çalışmalar yapmış, Mehmet Ulusoy’un yönettiği "Simyacı" ve "Benerji" tiyatro oyunlarına hazırladığı müziklerle 1998 ve 2002 "Afife Tiyatro Ödülü" ne layık görülmüştür.

Hazırladığı müzikler üzerine, modern dansın ünlü öncüleri Carolyn Carlson ve Maurice Bejart‘ın yaptığı koreografiler Avrupa’nın birçok kentlerinde gösteriye sunulmuştur.

Paris’te kurduğu ney okulunda yetiştirdiği, Avrupa’nın değişik ülkelerinden ve Amerika’dan gelen talebelerle, ney sazı bütün dünyaya yayılmıştır.

Uzun yıllardır, özellikle İstanbul Festivali'nde, birbirinden çok değişik alanlarda projeler üreterek, Klasik Türk Müziği'nin kendi içinde de farklı konuları olabileceğini ortaya koymuştur.

İstanbul Rembetikosu, Şair Padişahlar, Hicaz Faslı, Ferahfezâ Mevlevî Ayini, Tasavvuftan Flamenkoya, Schubert ve Şevki Bey,ilk defa olarak İstanbul’un Hristiyan ve Müslüman dinî müziklerini bir araya getirdiği "Tarih Boyu Hoşgörü" ve Hint, Jazz ve Türk müziği sanatçılarını bir araya getiren "Taj Mahal" konseri, Nazım Hikmet için yazdığı "Şair Cenazesi" eseri, İstanbul ve İzmir festivalleri çerçevesinde beğeni kazanmıştır.

1992 yılında, İstanbul müezzin ve hafızlarını bir araya getirerek kurduğu koro, "Osmanlı Davulları" ve "Ferahfezâ Mevlevî Ayini" CD’lerini gerçekleştirmiştir.

"Passion d’Istanbul" projesi 2000 yılında Fransız Hükümeti tarafından Kudsi Erguner’e ısmarlanmış ve Paris konseri CD olarak yayınlanmıştır.