Virüs Saldırısı Hakkında Önemli Duyuru

WanaCrypt0r 2.0 isimli yeni bir fidye yazılımı Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de 13.05.2017 itibariyle hızla yayılmaktadır.

Bu yazılım, bilgisayar sistemlerine sessizce sızdıktan sonra tüm verileri şifrelemekte ve şifre anahtarını başka bir sunucuya kayıt ettikten sonra belirli bir fidyenin ödenmesi için uyarı vermektedir. Söz konusu tutar istenen hesaba gönderilmezse, şifreli verilerin anahtarının sunucudan da silineceği söylenerek, kullanıcıya süre verilmektedir.

Bu virüsten korunmak için Windows işletim sistemi kullanan tüm bilgisayarların güncellenmesi gerekmektedir. Söz konusu güncellemeleri yapmak için Windows Update programını çalıştırmak yeterlidir. Kullandığınız veya sorumlu olduğunuz bilgisayarlarda Deep Freeze benzeri uygulamalar varsa lütfen güncelleme öncesi bu programları devre dışı bırakmayı unutmayınız. Güncellemeler sonrası güncel bir antivirüs programıyla sisteminizde tarama yapınız.

Virüs tespit edilen cihaz ya da aygıtlarınızı üniversite bilgisayar ağına dahil etmeyiniz. Destek için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile irtibata geçebilirsiniz.

Bu ve benzeri virüslerden korunmak için işletim sistemlerinizin güncellemelerinin yapıldığından, antivirüslerinizin çalışır ve güncel durumda olduğundan ,önemli verilerinizi harici taşınabilir başka ortamlarda, bulut sistemlerinde de bulundurduğunuzdan, ayrıca Windows 8.1 altında bir versiyonda Windows işletim sistemi kullanmadığınızdan emin olunuz.

WannaCry bulasmis PCyi kapatmayın. WannaKiwi aracı ile dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. https://github.com/gentilkiwi/wanakiwi/releases

Tüm personel ve öğrencilerimize duyurulur.

Bilgi İşlem Daire BaşkanlığıYayınlanma Tarihi :
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin