Grizu-263 Uzay Takımımız NASA'nın Yarışmasında İkinci Kez ‘Dünya İkincisi’

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde faaliyetlerini sürdüren Grizu-263 uzay takımı bizleri gururlandırmaya devam ediyor.

Amerikan Uzay Kurumu (AAS) tarafından düzenlenen Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)‘nin desteklediği ‘Tasarla-Yap-Fırlat’ konseptli CanSat uydu yarışmasına 3 yıldır katılan Grizu-263 uzay takımımız, 14-16 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde gerçekleşen bu yılki finallerde, geçmiş başarılarını sürdürerek ikinci kez Dünya 2’ncisi oldu.

Grizu-263 uzay takımımız, ABD'nin Teksas eyaletinde gerçekleşen Amerikan Uzay Kurumu ve Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü'nün organize ettiği model uydu yarışmasında, ön elemelerde ilk 5 takım arasında yer alarak finale yükselmişti. Finallerde ise, ilk aşamada uçuş öncesi kontroller, uçuş ve uçuş sonrası raporlama aşamasını eksiksiz tamamlayan takımımız 100 üzerinden 96,355 puan ile Dünya ikinciliğini elde ederek Ülkemizi ve üniversitemizi bir kez daha gururlandırmış oldu.

Takım kaptanı Muzaffer Duysal, bir yıldır gece gündüz bu yarışma için 34 kişilik bir takımla çalıştıklarını ifade etti. Bu başarının elde edilmesinde takımın her bir üyesinin büyük payı bulunduğunu dile getiren Duysal,  dünyanın en iyi üniversiteleri arasında girerek ülkemizi ve üniversitemizi temsil etmenin gururunu ve onurunu yaşadıklarını söyledi. Duysal, “Başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Dekanımız Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, yürütücü danışman hocamız Prof. Dr. Bülent Ekmekçi olmak üzere, Dr. Öğr. Üyesi Serkan Karakış’a, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Kaya’ya, Arş. Gör. Engin Kocaman’a ve Arş. Gör. Ferdi Kara’ya, üniversitemiz mensuplarına ve ana destekçimiz olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası T.A.Ş’ye ve sponsorumuz Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ye çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Takımın 2. kaptanı Çağla Aytaç Dursun ise, CanSat Competition 2019'da geçtiğimiz yıl aldıkları başarıyı tekrarlayarak Dünya ikincisi olduklarını söyledi. Şartlar zor olsa da çalışmayı asla bırakmadıklarını ifade eden Dursun, ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceklerinin belirtti. Dursun; “Zonguldak'ı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ni takip etmeye devam edin. Bu şehir, bu üniversite başarmaya devam edecek!” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  dünyanın sayılı üniversitelerinin katıldığı CanSat Competition 2019 model uydu yarışmasında bir kez daha dünya ikincisi olarak ülkemizi ve üniversitemizi gururlandıran Grizu-263 uzay takımını  tebrik ederek öğrencilere bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi.

 Grizu 263 Uzay Takım Listesi

Takım Kaptanları

Muzaffer Duysal

Çağla Aytaç Dursun

 Mentörler

Serdar Doğan

Kerim Uslu

Ahmet Güngörmüş

Durdali Atılgan

Özgür Tuzcu

Hasan Berat Gürtürk

 

CanSat Birim Lideri

Kudret Batuhan Öksem 

Sinan Ganiz

 

TürkSat Birim Lideri

Uğurcan Soruç (Bilgisayar)

Hüseyin Sertkaya

 

Mekanik Birimi

Sedef Nur Altay

Mahmut Eğriöz

Hanif Çiftci

Halime Pehlivan

Çağrı Karaduman

Aslıhan Peşmen

Elektronik Birimi

Sedef Özel

Senanur Samur

Yasin Bıyıklı

Muhammed Emin Kurt

Kübra Yüksel

Gizem Kübra Yaman

Mahmut Yaldız

Hatice Gülcan Şahin

Ayşe Eroğlu

Cem Zorlu

Berat Yıldızer

 

Yazılım Birimi

Sinan Akdal

Feyzullah Hasar

 

Sponsorluk Birimi

Murat Can Eminoğlu

Nevin Maside Tüt

 

Danışmanlar

Prof. Dr. Bülent Ekmekçi (Yürütücü Danışman)

Dr. Öğr. Üyesi Serkan Karakış

Dr. Öğr. Üyesi Hakan Kaya

Arş. Gör. Engin Kocaman

Arş. Gör. Ferdi Kara

 

 

 

17 Haziran 2019

Haberler

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
IPv6 Etkin