Ana sayfa

ERASMUS - YAŞAM BOYU ÖĞRENME PROGRAMI

Yaşamboyu Öğrenme - Erasmus (LLP/Erasmus) İkili Anlaşma Yapılan Ülkeler, Üniversiteler ve Programlar için tıklayınız.

Yaşamboyu Öğrenme - Erasmus (LLP/Erasmus), Avrupa yükseköğretim kurumlarının birbirleriyle işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.

Ülkeler arasında akademik ve kültürel değişimi sağlamak; Avrupa’da yükseköğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmek programın amaçlarıdır. Öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa’da karşılıklı değişimini sağlayan program, katılımcı ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınmasına ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Yaşamboyu Öğrenme/ Erasmus (LLP/Erasmus) programı, Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ) Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişim Programları Koordinatörlüğü tarafından yürütülmektedir. Üniversitemiz, ilk olarak 2004 yılında 2004-2007 dönemini kapsayan Erasmus Üniversite Beyannamesi (Erasmus University Charter) alarak Öğrenci ve Öğretim Elemanı Hareketliliği Programında yer almıştır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için Avrupa Birliği’nin karşılıksız mali destek sağladığı Erasmus programı çerçevesinde o tarihten bu yana sürekli artan bir ivme ile Üniversitemiz yer almaya devam etmektedir.

Programa dâhil edildiği 2004 yılından başlamak üzere, Bülent Ecevit Üniversitesi Personel Ders verme Hareketliliği kapsamında farklı ülkelerle 37 tane ikili anlaşma yapmıştır. Bülent Ecevit Üniversitesi Personel Eğitim Alma Hareketliliği kapsamında ise farklı ülkelerle 9 tane ikili anlaşma yapmıştır. Bu ikili Anlaşmaların 33’ü öğrenci değişimini de öngörmektedir. Üniversitemizin Erasmus programı, 2008- 2009 eğitim- öğretim yılından itibaren Öğrenim Hareketliliği ve Staj Hareketliliği faaliyetlerinden faydalanma detayları aşağıdaki tablolarda görülmektedir.